Zápach z úst po cibuli nebo česneku: rychlé způsoby, jak se ho zbavit

Zápach z úst

Cibule i česnek jsou oblíbené a velice zdravé druhy zeleniny. Mají však jednu velkou nevýhodu – po jejich požití nás i naše okolí může obtěžovat nepříjemný zápach z úst. Obzvláště syrové způsobují tito zástupci čeledi Allium nepříjemný dech. Jejich složení je podobné a za nepříjemný zápach je zodpovědný zejména obsah síry v nich. Díky ní mají svou výraznou chuť. Jak je krájíme, míchají se s bakteriemi a uvolňují výrazné plyny. Takto vzniklý nepříjemný zápach z úst může přetrvat i několik hodin.

Pomoci mohou jiné potraviny

Poté, co sníte cibulový či česnekový pokrm, si dejte jablko místo dezertu anebo žvýkejte lístky čerstvé máty. Stejné účinky má také horký zelený čaj a citronová šťáva. První pomoc, která napadne každého, je vyčistit si zuby. Důležité je ale použít také mezizubní kartáček nebo alespoň zubní nit. To může pomoci snížit množství bakterií způsobujících zápach na minimum. Vhodné je vykartáčovat si také povrch jazyka.

Cibule

Foto: Pixabay

Ústní voda

Ne každá ústní voda může pomoci, a když tak jen na krátko. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, použijte ústní vodu s obsahem chlordioxidu (oxid chloričitý). Ten je prospěšný pro zdraví vaší ústní dutiny, protože odstraňuje plak, bakterie na jazyku i částice jídla. Ideální je použít tuto metodu ihned poté, co si vyčistíte zuby.

Esenciální oleje

Do ústních vod na bázi alkoholu můžete přidávat esenciální olej. Ty osvěží dech, navíc mohou mít i antibakteriální účinky. Vhodné jsou oleje vyrobené z máty, rozmarýnu, eukalyptu. Nebo můžete smíchat některý z nosných olejů, jako je kokosový, mandlový nebo olivový, s výše uvedenými esenciálními oleji. Jedna lžíce nosného oleje se kombinuje s jednou kapkou esenciálních olejů. Tuto směs vložte do úst a propláchněte si jí ústa.

Čištění jazyka

Existují speciální nástroje, které můžete použít k očistě jazyka, jako jsou speciální kartáče a škrabky. Jsou velice vhodné jak proti odstraňování zápachu, tak proti tvorbě zubního plaku, který způsobuje zubní kaz.

Pijte dostatek tekutin

Právě sucho v ústech vede k nepříjemnému zápachu v ústech. Dochází totiž ke zvýšení produkce síry, která, jak už víme, je zdrojem nepříjemného zápachu. Díky pití tekutin splachujete taktéž bakterie z úst.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/get-rid-of-garlic-onion-breath

Foto: Pixabay