Naordinuj si sám: Věříte víc lékařům nebo internetu?

lékaři

Doba koronavirová nám pořádně zamíchala se životem. Nedalo se jít prakticky nikam a spousta lidí tak odkládala i věci, které by měly být na prvním místě. Třeba pravidelné prohlídky u lékaře. Místo toho začali čerpat „odborné“ informace z internetu nebo časopisů. Je samoléčba správný krok?

Průzkum hovoří jasně

Agentura Ipsos zveřejnila výsledky průzkumu, ve kterém sledovala, zda pacienti více vyhledávají samoléčbu nebo se svěřují do lékařské péče. Výsledky byly přinejmenším překvapivé. Téměř polovina účastníků průzkumu (48 %) používá internet k získávání informací o svých diagnózách a až 12 % dotazovaných si vyhledává i vlastní způsob léčby. Za vyložený hazard se zdravím se dá považovat nakupování léků bez jakékoliv konzultace s odborníkem, což praktikuje téměř třetina dotazovaných. Z průzkumu také vyplynulo, že internet jakožto diagnostickou pomůcku používají nejčastěji lidé nad 55 let.

PilulkyLéky: foto Pixabay

Vlastní cesta ke zdraví. Nebo taky ne

Podle různých zdrojů se samoléčba nejvíce týká chřipkových onemocnění a různých nachlazení či viróz. Na některé druhy těchto chorob dobře zaberou i vhodně zvolené bylinky, a tak není třeba chodit ani do lékárny. S chřipkou však není radno si zahrávat. Nejenže je nebezpečná sama o sobě, ale chřipkové projevy mohou mít i jiná, mnohem závažnější onemocnění. Třeba klíšťová encefalitida. Jenže laik, byť s internetem po ruce, nemá příliš šanci tuto nemoc diagnostikovat. A podobné je to i s angínou, která se může lehce zvrtnout v zápal plic.

Také průjmová onemocnění lidé často léčí sami a hodně je podceňují. Přitom například nákaza salmonelou nebo stafylokokem je velmi závažná a ve výjimečných případech může způsobit i smrt.

Výhody moderní doby

Díky technickému pokroku (a tak trochu i díky koronaviru) už nemusíme chodit k lékaři se vším. Drobnosti se dají vyřešit po telefonu, případně videohovorem. V žádném případě bychom se však neměli stát doktorem sami sobě. Proto nezanedbávejte prohlídky a se svými tělesnými potížemi se poraďte s odborníkem. Vždy.

Zdroj: http://medicina.cz/clanky/13479/61/Pozor-na-samolecbu-varuji-lekari-pruzkum/

Lékaři: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.