Roušky ve školách: Až přijde nákaza, zřejmě nepomohou

škola covid

Aktuálně je situace ve školství z hlediska nějakého velkého šíření koronaviru stabilizovaná. Žáci se pravidelně testují a antigenní testy jsou z drtivé většiny negativní. I přesto se ale všichni ve společných prostorách musí chránit prostřednictvím roušek a respirátorů. Nyní možná vcelku funkční záležitost. Až ale dorazí nákaza ve větším množství, bude tato ochrana zřejmě nedostatečná.

K míchání dětí dochází

Stoprocentně ano. Už při stěhování tříd se žáci různých tříd a ročníků potkávají na chodbách. Mnohdy jdou také na návštěvu do jiné třídy a třeba si dají něco dobrého na zub se spolužáky, aby nemuseli mít roušku, a protože mají prostě chuť. Zabránit jim v tom je velmi složité. Stejně tak se děti potkají před školou, kde automaticky roušky sundávají. V družném hovoru jsou často nablízko, nikoli s nějakým kloudným rozestupem.

Dodržování nošení roušek je individuální

Samozřejmě. Když se podíváte třeba na žáky devátých tříd, kteří jsou po chodbě, zjistíte, že ochrana dýchacích cest pro ně není nějak extrémně důležitá. Roušky sice mají, nicméně většinou všude jinde na těle jen ne na ústech. Mnozí nosí stejný model klidně i několik týdnů. Design neřeší, pohodí ano.

Všichni si přejí, aby do školy někdo vir nezavlekl

Strach ze zavlečení viru a následného vyšetřování je patrný. Přesto ne nijak znatelný. Prostě si to tak nějak nepřipouštíme. Přechod na distanční výuku by byl ovšem tragický. Výbava možná je, nicméně efektivita tohoto druhu vzdělávání je minimální, což se jednoznačně prokázalo na jaře. Vir ovšem do škol zřejmě přijde. Vždyť už nyní se atakovala hranice 500 nakažených a čísla stoupají stejně jako na západě. Jasné je jedno, roušky nás nezachrání.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.