Nebojte se odhalit, i když máte lupénku! Jak slunce pomáhá?

Opalování se

Kožní problémy se lidé často snaží skrývat. Bojí se posměchu, znechucených pohledů a nechtějí být „ti divní“. Některým onemocněním kůže však sluneční paprsky vyloženě prospívají. Třeba lupénce.

Celoživotní souputník

Lupénka neboli psoriáza patří mezi chronické a zánětlivé choroby kůže. Nepřenáší se z člověka na člověka, nýbrž je dána geneticky. Má různé formy a projevy. Nejčastěji se v populaci vyskytuje takzvaná plaková lupénka. Ta se projevuje začervenalými vystouplými ostrůvky suché kůže, která tvoří bílé či šedivé šupinky.  Obvykle se tato zarudlá místa objevují na sušších částech těla (např. lokty, kolena, kotníky) a později se rozšiřují.

Lupénky se bohužel nelze zbavit. Jakmile se jednou projeví, začnou se střídat období jejího rozrůstání s obdobími téměř bezpříznakovými. Kromě vhodné kosmetické péče, která projevy lupénky tiší, se doporučuje také trávit čas v přímořských oblastech. A tím se dostáváme ke slunečním paprskům.

opalováníOpalování: foto Pixabay

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař

Podle nejnovějších výzkumů je pro pacienty s lupénkou nutné strávit určitý čas na slunci. Zejména UVB záření totiž pomáhá toto onemocnění držet na uzdě, a dokonce dovede některá ložiska úplně vyléčit. Podobně účinkuje i vitamín D, který si naše tělo právě díky slunci vytváří. Dlouhé opékání na pláži však není žádoucí, aby nedošlo ke spálení pokožky a zhoršení zánětu. Podle lékařů naprosto stačí půlhodina slunění během dopoledne nebo později odpoledne.

Proč se tedy tolik pacientů s lupénkou stydí odhalit? Často je to kvůli nevhodným poznámkám okolí a nízkému sebevědomí. Začervenalá kůže přece jen nepůsobí dobře a v neinformované společnosti se lidé často bojí přenosu lupénky. Ten však, jak už bylo řečeno, není možný. Překonejte proto sami sebe a nebojte se jít „s kůží na trh“. Pomůžete tím především sami sobě. Možná se budete divit, jak rychle se vám ztracené sebevědomí vrátí zpět.

Zdroje: http://medicina.cz/clanky/13491/61/Lupenka-a-slunce/

https://www.eucerin.cz/o-kuzi/indikace/lupenka

Opalování: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.