Podváha u náctiletých dívek: je stejně nebezpečná jako nadváha

Podváha

V současné době se za poměrně významné měřítko ženské (dívčí) krásy považuje štíhlost. Dívky, které nejsou štíhlé, jsou podle obecného mínění ošklivé. Toto může vést k tomu, že dívky, které nejsou kost a kůže, ale zdaleka netrpí nadváhou, mohou mít pocity méněcennosti, mohou se začít nenávidět, držet nebezpečné diety a skončit s bulimií nebo anorexií. Tomuto stavu je třeba předejít. Obezitu bychom neměli brát na lehkou váhu, ale ne všechny dívky, které mají nějaký ten faldík, jsou obézní. Podváha může být stejně nebezpečná, jako nadváha.

Jaká váha je správná?

Tuto otázku si mohou pokládat mnohé dívky. Ideální je konzultace s lékařem, který by měl na základě výšky a věku pomoci určit, zda už se jedná o nadváhu, nebo zda je váha stále ještě v normě. Někdy může dokonce existovat zdravotní příčina, která vede k nadměrnému přibývání nebo naopak úbytku na váze. Většinou je ale příčinou nesprávná strava a nedostatek pohybu. Pomoci může také výpočet BMI (index tělesné hmotnosti), který je možné vypočítat si online.

Běh

Foto: Pixabay

Důvody podváhy

Dívky se snaží získat ideální postavu a jedí méně, než by měly. Někdy je důvodem zdravotní stav – dlouhodobé nevolnosti, stres nebo špatný psychický stav nedovolují dívce jíst. Někdy je na vině nedostatek volného času – dívky mají tolik povinností, že vynechávají pauzu na jídlo. Pravdou je, že dívky spíše zaměřují na hubnutí, než na zdravou stravu. Podváha způsobuje únavu, slabý imunitní systém, nedostatek důležitých živin, které jsou zapotřebí k růstu a rozvoji, špatné fungování hormonů (vynechání menstruace) a další.

Nestačí začít jíst….

Pokud máte podváhu, neznamená to pouze začít jíst větší porce. Důležité je zaměřit se na zdravou stravu a postupné přibývání na váze. To, co je zapotřebí, je navýšení svalové hmoty a nikoli tuku. Sacharidy, dostatek bílkovin, ovoce a zelenina jsou základem stravy. Pomoci mohou také mléčné výrobky. Mezi základní zdravé způsoby, které pomáhají dosáhnout zdravou stravu je nevynechávání jídel: jezte pětkrát denně s odstupy dvou až tří hodin. Nevynechávejte snídani! Noste v kabelce věci pro rychlou svačinku – ořechy, zdravé tyčinky, zeleninové šťávy a podobně.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/underweight-teen-girls/

Foto: Pixabay