Zvracení jako příznak nemocí: Kdy je třeba vyhledat lékaře

Také někdy používáte větu, že je vám ze všeho na zvracení? Spojujeme si ho totiž s něčím nám nepříjemným. Pojďme se ale podívat na zvracení vyvolané nemocí. U kterých se objevuje nejčastěji?

Onemocnění trávicího traktu

Člověk obvykle zvrací tehdy, když sní něco špatného, co způsobí akutní infekční zánět žaludku. Ten může být virového i bakteriálního původu, přičemž bakteriální má horší průběh s horečkou. Zvracení může doprovázet také onemocnění slinivky, jater, žlučníku nebo slepého střeva. Zde si pamatujte, že pokud po zvracení nastane úleva, jedná se postižení žaludku. Pokud úleva nenastane, budou nejspíš nemocná játra nebo slinivka.

Neurologické příčiny zvracení

Dojde-li k úrazu hlavy, může se objevit jako doprovodný příznak zvracení. Stejně je možné zvracet při cévní mozkové příhodě či nádorech. Také migrénu doprovází zvracení.

Psychiatrická onemocnění

Kupodivu zvracení může být také průvodním znakem některých psychiatrických nemocí. Týká se to zejména poruch příjmu potravy, jako je bulimie, nebo úzkostných stavů či deprese.

Kinetóza

Pokud dojde ke stavu, kdy smyslový orgán uvnitř ucha zodpovědný za orientaci v prostoru dostává informace v rozporu s tím, co člověk vidí, může dojít ke zvracení. Tzv. kinetózou trpí někteří cestující v dopravních prostředcích, na kolotoči, během potápění. 

Kdy byste měli navštívit lékaře

Pokud zvracení trvá už tři dny, je na místě se obrátit na lékaře. To samé platí, je-li doprovázeno bolestmi břicha, horečkou nebo průjmem. I po úraze hlavy je lepší se nechat odborně vyšetřit, pokud zároveň zvracíte.

Mátový čaj. Foto: Pixabay

Léčba zvracení

U dietní chyby způsobené jídlem se obvykle zdravotní stav dostane do normálu v rozmezí dvou dnů. Je vhodné podávat zejména dostatečné množství tekutin, výborný je mátový nebo heřmánkový čaj, a nasadit šetřící dietu, která obsahuje vařené drůbeží maso, suché pečivo či kaši bez tuku. Kdo trpí kinetózou, měl by si s sebou do dopravního prostředku vzít také zázvorové pilulky, neboť právě zázvor je osvědčených přírodním prostředkem na tyto potíže.

Zdroj info: alphega magazín

Nevolnost. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.