Jak si udržovat optimální hladinu dopaminu

Dopamin je hormonem štěstí, který se stará o naši dobrou náladu a celkovou psychickou pohodu. Jenže i tady platí, že když ho je příliš, může vést ke vzniku závislostí. Podívejte se tedy, jak to udělat, aby byla vaše hladina dopaminu na optimálních hodnotách. Důležité je vědět, jak dopamin zvyšovat, ale i kdy si dát naopak pozor.

Jak poznat nedostatek dopaminu

Nedostatek dopaminu se tradičně projevuje hlavně špatnou náladou. To může přinášet také potíže se spánkem, neschopnost udržet pozornost a podobně. Naopak při optimální hladině dopaminu pociťujete lepší motivaci, soustředění a celkově máte dobrou náladu. Dopamin je možné zvedat zdravými způsoby, díky kterým se dostanete do požadované rovnováhy, ale i nezdravě, což však může vést ke zbytečným problémům.

Dostatek kvalitního spánku a pravidelný pohyb

Jedním ze způsobů, jak přirozeně vyrovnat hladinu dopaminu, je dostatek kvalitní spánku každý den. Ráno jsou hladiny dopaminu přirozeně vyšší, což podporuje mozkovou činnost při zahájení nového dne, tak se toho pokuste využít ve svůj prospěch. Kromě toho je důležitý i pravidelný pohyb, který přímo pomáhá zvyšovat hladinu hormonů. A to především dopaminu, kdy máte radost z dobře odvedeného cvičení. Dávka dopaminu je ještě větší, když se vám povede nový rekord, nebo celkově některý dílčí úspěch.

Foto: Pixabay

Vhodné doplňky výživy a potraviny s obsahem tyrosinu

Na optimální produkci dopaminu mají vliv potraviny, které obsahují aminokyselinu tyrosin. Konkrétně do svého jídelníčku proto přidejte kvalitní maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, ořechy, semena nebo luštěniny. Pomocí jsou i doplňky stravy. Každý den si proto dopřejte porci vitamínu D a probiotik. Tohle všechno můžete najít v kvalitním multivitamínovém doplňku stravy. Důležitá je však pravidelnost v užívání a kombinace se zdravou stravou a vyváženým pohybem ideálně na čerstvém vzduchu.

Zdroj: https://www.primulus.cz/8-zpusobu-jak-prirozene-zvysit-hladinu-dopaminu a https://www.efia.cz/blog/dopamin-jak-mit-v-rovnovaze-hormon-stesti

Náhledové foto: Pixabay