Inhalace u dětí: pomocník při rýmě i kašli. Jak na to?
Dlouhotrvající kašel u dítěte? Neustále ucpaný nos? Inhalace může být skvělým spojencem v boji proti nepříjemným příznakům nachlazení a dalších respiračních potíží. Stačí jen vědět, jak na to. Co to vlastně je? Lék se promění v jemnou mlhu, kterou dítě vdechuje. Může se jednat o léky, solné roztoky nebo třeba voňavé éterické oleje. Díky této metodě se léčivé látky dostanou přímo do dýchacích cest – přesně tam, kde je potřeba zasáhnout.
Kdy je inhalace na místě
Inhalace je takové zastřešující kouzelné slovo pro dýchání léčiv ve formě páry, mlhy nebo prášku. Když ale použijete speciální přístroj zvaný nebulizér, mluvíme o nebulizaci – jde tedy o konkrétní typ inhalace, kde z roztoku vzniká jemný aerosol. Inhalace se hodí vždy, když je potřeba dodat lék přímo do dýchacích cest – rychle, šetrně a efektivně. Nachlazení a infekce horních cest dýchacích? Ano! Zánět průdušek (bronchitida a bronchiolitida)? Ano, prosím! Laryngitida či zápal plic? Skvěle! Bronchiální astma a chronická onemocnění typu cystická fibróza nebo svalové dystrofie jsou dalším vhodným způsobem použití.
Samé výhody
Díky inhalaci zajistíte, že lék působí přesně tam, kde má – v dýchacích cestách. Navíc účinky přicházejí rychleji než při polykání sirupů nebo tabletek. A to nejlepší? Mlha z inhalátoru zvlhčuje sliznice, což je při suchém kašli nebo rýmě naprostý top. Použijte nejen léky, ale i čistý fyziologický roztok, který uleví podrážděnému nosu i krku.
Inhalace není pro každého
Inhalace většinou pomáhá a neškodí. A dá se použít už od narození. Měli byste ale znát několik důležitých pravidel. Nejde ani tak o samotnou inhalaci, jako spíš o to, co v ní dýcháme. Některé léky totiž nejsou vhodné pro nejmenší děti nebo mají přísně dané dávkování. A pak jsou tu éterické oleje – ty mohou být voňavé, ale u citlivých dětí mohou vyvolat alergickou reakci. Pokud už se někdy po inhalaci objevila vyrážka, kašel nebo dušnost, raději se jim vyhněte.
Také pro miminka
Nejlépe jde inhalace pěkně v náručí rodiče, kde se miminko cítí nejbezpečněji. Zachovejte klidný tón a buďte trpěliví. Žádný stres! Kombinace s pohádkami na tabletu? Dítě si snadno udělá návyk a modré světlo není pro oči to pravé ořechové. Lepší je plyšák, zpívání nebo tichá hudba. Může inhalovat spící dítě? Ano a někdy je to mnohem lepší. Ale pozor, vždy za dozoru rodiče. Malé děti se snadno zamotají do hadiček nebo si masku nevhodně posunou.
Inhalace a vhodné léky
Každý lék by měl být schválený lékařem – včetně přesného dávkování a četnosti. Pokud používáte nebulizér, nechte dítě „vdechnout“ celý připravený roztok. U aromaterapie se doporučuje nechodit přes jednu hodinu. Ale pozor – časy jsou orientační a vždy záleží na tom, co přesně inhalujete! Držte se doporučení odborníka.
Zdroje info:
https://www.doz.pl/czytelnia/a18178-Inhalacje_dla_dzieci
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5278803/
Foto: Pexels