Grapefruit neužívejte spolu s léky. Může dojít k nežádoucí interakci

Grapefruit

Grapefruit považujeme za zdravé ovoce, které na rozdíl od některých ostatních nemá ani tolik cukru. Obsahuje vitamín C, draslík a další živiny, které tělo potřebuje. Jeho nevýhodou ale může být to, že někdy interaguje s léky, které užíváte. Pokud tedy pravidelně užíváte nějaké léky, měli byste si předem zjistit, zda je pravidelná konzumace grapefruitu nějak neovlivní. Zbytečně si tak můžete zadělat na problémy.

Grapefruit a léky nejdou dohromady

Neplatí to pro všechny léky. Některé můžete užívat společně s grapefruitem a nic se nestane. Zde je seznam těch, které bychom ale společně užívat neměli:

  • Některé statinové léky na snížení cholesterolu.
  • Některé léky na vysoký krevní tlak (pozor si dejte zejména na ty s obsahem nifedipinu).
  • Některé léky na odmítnutí transplantovaných orgánů (zejména s obsahem cyklosporinu).
  • Některé léky proti úzkosti (problémem může být látka buspiron).
  • Některé kortikosteroidy, které se používají na léčbu Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy (látka budesonid).
  • Některé léky na abnormální srdeční rytmus (obsah amiodaronu může být příčinou).
  • Některé antihistaminika.
Léky
Foto: Pixabay

Grapefruit ovlivňuje léky

Zatímco u některých léků grapefruit způsobí to, že se do krevního řečiště dostane vyšší množství léku, než by mělo, někdy je to zase úplně naopak. Pokud je v krvi příliš mnoho léků, může to znamenat více vedlejších účinků. Léky ale mohou být ovlivněny i tak, že zůstávají v těle a nevylučují se. Tím pádem jsou zanesená játra či ledviny a může dojít k jejich poškození.

Enzym CYP3A4

Tento enzym se nachází v tenkém střevě a je přímo odpovědný za štěpení (metabolizaci) léků. Grapefruitová šťáva může blokovat jeho působení, takže lék není metabolizován a dostává se ve větším množství do krve a/nebo zůstává v těle déle. Množství tohoto enzymu je odlišné pro různé lidi. Takže také působení grapefruitové šťávy a daného léku se může lišit z osoby na osobu. Takto to funguje, když je léku v krvi více, než je třeba. Co ale opačný účinek?

Grapefruit může snížit vstřebání léku

Pokud se to stane, znamená to, že grapefruit nedovolil dobrému vstřebání léku, takže ho tělo dostalo míň, než mělo. Léčba tak není příliš účinná. Grapefruit ovlivňuje proteine v těle, které slouží mimo jiné také jako přenašeči léků. Do krve se jich tak dostane méně. Typickým případem jsou léky s obsahem fexofenadinu (léčba sezónních alergií). Kromě grapefruitové šťávy ovlivňuje tyto léky též šťáva jablečná či pomerančová.

Zdroje info:

https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/grapefruit-juice-and-some-drugs-dont-mix

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3589309/

Foto: Pexels