Co jíst při nedostatku železa?

Anemie

Nedostatek železa není žádný malý problém. Téměř každý desátý člověk se s tímto neduhem potýká. Pokud je železa ve vašem těle málo, může to vést v krajním případě až k anémii. Je proto důležité hlídat si co jíte a nezapomínat i na tuto složku stravy. Pojďme se podívat na to, co je nutné zařadit do jídelníčku, pokud vám železo chybí.

Ani úprava jídelníčku nestačí

Pokud vám tedy chybí železo, určitě je dobré do svého jídelníčku zařadit více masa, ale i luštěnin, sóji, ořechů. Dále jsou zdrojem železa vnitřnosti, zejména játra, a listová zelenina. Může se však stát, že ani úprava jídelníčku vám s nedostatkem železa v těle nepomůže. V takovém případě nestačí jen větší míra konzumace výše uvedených potravin. Musíte tělu dodat železo i jinak – doplňky stravy.  Nejvhodnější jsou v tomto případě ty s obsahem hemového železa. Ty nezpůsobují střevní potíže, těm, kteří je užívají. Navíc se dobře vstřebává.

Když problém neřešíme

Pokud užíváte tyto doplňky v hemové formě, nemusíte se ohlížet ani na snědené potraviny nebo denní dobu, kdy tabletku požijete. Nehemové výrobky, které obsahují železo však tuto pečlivost vyžadují. S určitými potravinami totiž mohou reagovat. A proč je železo vlastně tak důležité? Jde o základní stopový prvek v našem těle. Jeho dostatek je důležitý například při transportu kyslíku po celém našem těle. Navíc je důležitý pro výrobu hemoglobinu. A navíc, téměř celý metabolismus se bez něj neobejde. Pokud tedy nechcete mít nedostatek železa v těle, je doporučená denní dávka as 18 miligramů tohoto prvku. V situacích, kdy je železa v těle nedostatek a kdy se tím člověk nezabývá, může vzniknout i anemie tedy chudokrevnost.

Chudokrevnost

Hlavní příznaky této nemoci jsou únava, nedostatek energie, nemožnost se soustředit a pokles vaší výkonnosti na všech frontách. Mohou vám také nadměrně vypadávat vlasy, lámat nehty a například mít studené ruce nebo zvýšení tlukot srdce. Důsledky je snížená imunita a další problémy jako je zvracení a závratě. Nejvíce ohroženými v tomto případě jsou senioři, ale i čerstvé matky nebo ženy těhotné. Dále ty, které mají silnou menstruaci nebo sportovci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.