Chození naboso. Je pro vás vhodné?

Naboso

Chození naboso, kdysi bylo zcela běžné, v dnešní době mnoho lidí opět zkouší tuto variantu. Někdo dokonce chodí bosky na daleké pěší túry. A co vy? Zkoušeli jste někdy tuto kratochvíli? Pojďme se na ni podívat. Je opravdu nohám a zdraví prospěšná?

Možná jsou i rizika

Odborníci se na tomto názoru neshodnou. Jedni chození naboso kvitují a doporučují, jiní zas poukazují na možná rizika. Největším rizikem je asi to, že si můžete o něco rozříznout nohu. Dnešní člověk při stylu chůze s botami počítá, protože obuv je s námi již hodně dlouho. Chození naboso je tedy zcela něco jiného, co se držení rovnováhy a chůze týče. Pro tělo může být někdy šok přechod z jednoho stylu na druhý.

Únavové zlomeniny

Pokud tedy chcete zkoušet chůzi naboso, určitě to zkoušejte pomalu. Tělo si musí zvykat. Je možné, že zezačátku vás budou bolet chodila. Lékaři proto radí, vždy na chvíli přestat. Až bolest zmizí, můžete pozvolna zase začít. Pokud však přechod na chůzí bosky přeženete, může to mít nepříjemné následky. Například může přijít únavová zlomenina nebo zánět měkkých tkání chodidla. Je tedy dobré vždy začínat pozvolna a ani při pokročilejší fázi se nepřemáhat a sportovat nebo chodit s rozumem. Pokud však vše uděláte dobře, nemusíte se zas tak bát. Tělo si někdy dříve někdy později zvykne a může to pro vás být pozitivní.

Při vadách se chození naboso nedoporučuje

Něco jiného je to však v případech, kdy máte nějakou z vad dolních končetin. Například mnoho lidí může mít asymetrii lokomoce. O takové vadě většinou ani neví, ale chození nebo běh naboso může tyto problémy odhalit a zvětšit. V žádném případě se pak nedoporučuje v takových aktivitách pokračovat. Pokud má člověk takzvané „ploché nohy“, patní ostruhy, artrózu nebo prediabetes také se chození naboso nedoporučuje. Pokud však nemáte žádnou ortopedickou vadu, určitě to můžete vyzkoušet. Chůze, běh nebo sportování naboso bez bot je určitě unikátním zážitkem a aktivitám dává jiný rozměr, někomu možná i větší volnost a svobodu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.