Kliště

Hrozba klíšťat je tu po zimě zas

S teplem, které nás teď provází přichází i to co k jaru, a hlavně k létu prostě patří. Bohužel jde o klíšťata a jejich hrozbu. Kde všude můžeme na klíšťata narazit? Jejich působnost se nebezpečně rozrůstá, a proto je dobré dávat velký pozor a používat přípravky proti nim určené.

Jde o vážné nebezpečí

Klíšťata mohou ohrozit každého, kdo s nimi přijde do styku. Mezi rizikové skupiny jedinců patří například zahrádkáři, sadaři nebo třeba vášnivý houbaři. Ti všichni tráví podstatný čas v přírodě. I oblasti, které dříve byly bezpečné mohou mít nyní vyšší riziko, a to hlavně díky tomu, že teritorium klíšťat se rozrůstá. Po kousnutí klíštětem může postižený onemocnět jednou ze závažných chorob. Ať je to klíšťová encefalitida nebo borelióza. Samozřejmě, že každé klíště není nakažené a přenašečem, avšak není dobré toto podceňovat.

Rizikových oblastí přibývá

Přibývá oblastí, kde můžeme na klíšťata narazit. Stále více se teritoria těchto živočichů přibližují lidem, a tak je v pořádku, když například rodiče nechávají očkovat své děti proti onemocněním, které kousnutí klíštěte způsobuje. Někdy je však problém v tom, že rodiče velmi často zapomínají na sebe samotné a například v rodině mají děti špičkově proočkované, avšak oni sami žádnou vakcínu nemají. To je však chybou, jelikož tato onemocněním mívají zpravidla horší průběh u starších lidí – lidí v dospělosti.

Očkování

Již zmíněné očkování je tedy asi nejlepší variantou, jak se bránit a zároveň se nenechat omezovat v pohybu. Klíšťata jsou aktivní prakticky od jara do podzimu, a proto se očkuje kterýkoli měsíc v roce. Není doba, kdy by bylo očkování zbytečné nebo neúčinné. Očkování probíhá ve třech fázích, přičemž již dva týdny po aplikaci druhé dávky se dostavují účinky ochrany. Může se lišit rychlost vakcinace, tedy její schéma. Pro zimní měsíce se doporučuje delší (klasické) očkovací schéma. Pokud se očkujete v době, kdy jsou již klíšťata aktivní, můžete zvolit zkrácené vakcinační schéma. Ochranný účinek přichází dříve.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *