Jóga

Čas na jógu: Jaký princip jógy?

Nemáte chuť potit se v posilovně nebo chodit na aerobik, ale rádi byste se nějak pohybovali?  Vyzkoušejte jógu, zpevníte tělo, zbavíte se stresu a zlepší se vám nálada. Stačí jen podložka a pohodlné oblečení na jógu.

Co je vlastně jóga?

Jóga je filozofický směr, vycházející z hinduismu. Smyslem jógy je odvrátit se od vlastního ega a dosáhnout osvobození od utrpení. Jóga totiž v překladu znamená harmonie a rovnováha. Jógová cvičení dokážou nastolit rovnováhu pro mysl i tělo a tím pádem navodit i dobrou náladu.  Cvičení spočívá především v protahování a jednotlivé pohyby a asány neboli polohy jsou odpozorovány od pohybů zvířat. Jóga se zaměřuj hlavně na organické zdraví a rozvíjení svalů je spíše bonus navíc.

Jak jóga působí na tělo?

Soustředění v jednotlivých pozicích, dýchací techniky, relaxace a meditace mají za úkol odvrátit naši pozornost od okolních vjemů a kultivovat naši mysl správný směrem. Při praktikování těchto cvičení dochází k uzdravování ve všech oblastech. Působení jógy je celostní a nezaměřuje se jen na jeden problém. Jógovým cvičením lze řešit nebo alespoň zlepšit svalové disbalance, ortopedické problémy, dýchací obtíže, také srdeční onemocnění a pomáhá i při roztroušené skleróze.  Spoustu lidí tak přistupuje k józe jako k rehabilitačnímu cvičení.

Princip pohybů

Jóga, to jsou hlavně uvolněné pohyby, ladnost, výdrž v jednotlivých pozicích a cvičení bez bolesti a napětí. Tím, že nějakou část těla stlačíme, nemůže do ní proudit krev. Vytrváním ve výdrži 10 až 20 vteřin, dojde k tomu, že se tělo bude snažit k odkrvené části dostat co nejvíce krve. Po uvolnění se nová okysličená krev dostane k dané části a prolije celý orgán. Daná část se znovu prokrví a zároveň odplaví nečistoty nebo usazeniny.  I když jóga většinou pomáhá, někdy se může stát, že nastane spíše opak. Jsou to většinou případy, kdy se jóga nepraktikuje pod odborným vedením. Zároveň by jógová cvičení neměli provádět lidé s duševními poruchami a lidé s akutními nemocemi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *