Nachlazení

Jak zlepšit svou imunitu

Teď na podzim je u vás nebo ve vašem okolí určitě mnoho případů nachlazení a podobných onemocnění. Může za to moci i snížená imunita. S tímto obraným systémem těla vůči vnějším patogenům má často mnoho lidí problémy. Přitom existují zcela jednoduché triky, jak imunitu zlepšit. Pojďme se na pár z nich podívat.

Otužování a čerstvý vzduch

Prvním tipem bude asi notorický známé otužování. Právě to nám může zlepšit imunito nejvíce. Nemusíte ihned následovat „šílené“ otužilce, kteří plavou v prosinci v řece. Úplně postačí, když se například začnete sprchovat studenější vodou nebo jen každou sprchu zakončíte sprchou studenou. Dalším dobrým nápadem, který pomáhá, je více větrat. Čerství vzduch je pro imunitu dobrý, navíc opět nebudete sedět v přetopených místnostech a budete se otužovat. Po těchto úkonech nebudete tolik náchylní na velké mrazy, nebude se vám zdát studené počasí nesnesitelné, a tudíž snížíte riziko nachlazení a podobných neduhů.

Doplňky stravy

Ač mnozí nemají rádi „umělé“ doplňky stravy, které zvyšují obranyschopnost organismu, nemusíte je ihned a priori zavrhovat. Na posílení imunitního systému je například ideální hlíva ústřičná. Můžete ji konzumovat samozřejmě v přirozené formě nebo právě jako doplněk stravy. Existuje mnoho takových preparátů, jejichž tablety v sobě mají výtažky z této houby. Dále se určitě doporučuje zařazení vitaminu C do jídelníčku. Například taková rakytníková šťáva je bohatý zdroj této látky. Účinný zdroj látek pomáhajících s imunitou je také zázvorový čaj s medem a citronem. Ten připravíme tak, že nakrájíme nebo nastrouháme čerstvý zázvor. Poté jej zalijete horkou vodou a necháte vylouhovat. Pak stačí jen kapka citronu a oslazení medem.

Experimenty v kuchyni

Již jsme to nakousli. Jídelníček asi nejvíce ovlivňuje imunitu. Látky, které přijímáme mohou totiž obranyschopnost zvyšovat či naopak snižovat. Pokud chcete pár tipů, jak si pochutnat a zároveň se připravit na mrazíky podzimu a zimy, určitě vyzkoušejte například houby shitake nebo polévku s mořskými řasami – miso. Oba pokrmy jsou výborným zdrojem všech potřebných látek. Další nezvyklou potravinou zvyšující imuniti je goji. Tedy kustovnice čínská, silný to antioxidant.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *