Toto jsou nejčastější prohřešky majitelů kontaktních čoček. Děláte je taky?

Kontaktní čočky

Přestože se současné měkké hydrogelové kontaktní čočky na trhu objevily až v sedmdesátých letech minulého století a mohou působit jako poměrně čerstvý vynález, jejich první koncept popsal již roku 1508 Leonardo da Vinci. Jde o inovaci, která zjednodušuje život přibližně 140 milionům lidí na celém světě. Ačkoli tento zázrak optiky prochází neustálým vývojem a zdokonalováním, na některé uživatelské přešlapy je stále krátká. Ani nejmodernější čočky totiž nedokážou vykompenzovat chyby, co někdy způsobí lidská nepozornost. Tady jsou ty nejčastější:

Nadměrné nošení čoček bez ohledu na potřeby očí

Nejčastějším problémem majitelů kontaktních čoček je podle optometristy Jana Havlíka nedostatečná vlhkost oka. Aby oko správně fungovalo, musí být nejen dobře hydratované, ale také mít dostatečný přísun kyslíku. „Při nošení čoček je nutné dbát na to, aby propouštěly kyslík. Spaní s čočkami obecně nedoporučuji, ale pokud je to nezbytné, lze použít pouze silikon-hydrogelové. Ponechání hydrogelových může oko podráždit, případně způsobit aseptický záchvat rohovky,“ varuje Havlík.

Aseptický záchvat rohovky není jediným rizikem spojeným s nadměrným nošením kontaktních čoček. Studie Manchesterské univerzity například ukázala, že hydrogelové čočky nošené přes noc zvyšují pravděpodobnost keratitidy až pětinásobně ve srovnání se silikon-hydrogelovými. K suchému oku přispívají zejména klimatizované prostory, práce na počítači či vystavení prachu a slunečnímu záření.

Pokud pocítíte suchost oka, je důležité problém co nejdříve řešit. Pomůže udělat si přestávku od nošení čoček a sáhnout po přípravku, který oko zvlhčí a zklidní – například po umělých slzách Hylo Fresh, které obsahují světlík lékařský a kyselinu hyaluronovou pro účinné zvlhčení a úlevu. Platí také, že čím lépe je hydratované celé tělo, tím lépe jsou hydratované i oči.

Kontaktní čočkyFoto: Freepik

Nedostatečné dodržování hygienických návyků

Správná hygiena by měla být při manipulaci s čočkami samozřejmostí. Nedbalost v této oblasti může vést nejen k podráždění očí, ale i k závažnějším zánětům rohovky. Naprostým základem je důkladné mytí a sušení rukou před manipulací s čočkami.

Mezi časté prohřešky patří také například plavání s nasazenými čočkami. „Pokud čočky použijete při plavání, neexistuje jiná alternativa, než je po sportu ihned vyhodit. Ideálním řešením je používat pouze jednorázové. Během plavání hrozí poškození čoček a zvýšené riziko infekce rohovky,“ upozorňuje Havlík.

Překračování doporučené doby nošení čoček a jejich záměna

Každý typ očních čoček má výrobcem doporučenou dobu nošení – jedná se běžně o denní, dvoutýdenní nebo měsíční varianty. Pokud je tato doba překročena, výrazně se zvyšuje riziko komplikací. Příliš opotřebený materiál čoček ztrácí svoje původní vlastnosti, včetně schopnosti propouštět kyslík k rohovce. Zároveň se v čočkách mohou hromadit nečistoty a mikroorganismy, což může vést k podráždění očí nebo dokonce závažným zánětům.

Dalším často přehlíženým prohřeškem je záměna čoček mezi očima. Každé oko má své specifické parametry, jako jsou zakřivení, stav slzného filmu a dioptrie. Přenesení čočky z jednoho oka na druhé může zvýšit riziko infekce, zhoršit vidění, nebo způsobit diskomfort.

Zajímavosti ze světa kontaktních čoček:

  • Podle průzkumu Centers for Disease Control and Prevention z roku 2014 přiznala polovina uživatelů kontaktních čoček, že v nich někdy spala, a 61 % uvedlo, že s čočkami plavalo
  • Celkem 99 % nositelů kontaktních čoček v tomto průzkumu uvedlo alespoň jedno rizikové chování spojené se zvýšeným rizikem očních infekcí či zánětů
  • Nejvyšší podíl uživatelů kontaktních čoček v Evropě najdeme ve Švédsku a Severní Makedonii, kde čočky nosí přibližně 30 % populace

Zdroje info: Jan Havlík, HYLO, NIHF, NLM, ScienceDaily, Eyes On Eyecare, CDC, Warby Parker, Statista, NCBI

Náhledové foto: Freepik

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.