Tinnitus: když slyšíte pískání, šumění, hučení bez příčiny
Máte v uších pískání, hučení, šumění nebo třeba bzučení, které nikdo jiný neslyší? Tak přesně toto představuje tinnitus. Na úvod je třeba říci, že se nejedná o nemoc, ale o varovný signál, že se v těle děje něco jiného – ať už jde o ztrátu sluchu, ušní maz, nebo třeba stres. Zní to nepříjemně? Ano, ale dobrou zprávou je, že ačkoliv tinnitus zatím neumíme vyléčit, můžeme ho zkrotit tak, aby vám nelezl na nervy.
Tinnitus – to, co slyšíte jen vy
Tinnitus je odborný výraz pro to, co vaše uši slyší, ale okolní svět ne. Může to být jemné šimrání nebo zvonění, bzučení, tikání nebo dokonce rytmické pulzování. Někdo si ho sotva všimne, jinému ruší spaní, koncentraci i náladu. Mít ho může kdokoliv, ale nejčastěji se projevuje od 40 do 80 let. Proč?
- Stárnutí sluchu – jak stárneme, sluchové nervy dostávají méně podnětů, a mozek si tak „vymýšlí“ zvuky.
- Příliš hlasitých zvuků – návštěva koncertu, diskotéky nebo obsluha hlučného stroje. to vše může sluch přetížit a ten na to reaguje pískáním a dalšími projevy.
- Infekce a záněty – obvykle se jedná o dočasný tinnitus. Když se zbavíte zánětu, odchází i nepříjemné projevy.
- Úrazy – i s úrazem se mohou projevit zvuky, které slyšíte jen vy.
- Léčiva – dokonce i některé léky, jako například antibiotika nebo prášky proti bolesti, mají tinnitus jako vedlejší efekt.
Umlčet jej neumíme
Bohužel, nepříjemné zvuky úplně odstranit nejde. Protože jsou ale velmi otravné, zaměřuje se léčba na to, jak jeho projevy alespoň zmírnit. A to tak, aby nepřekážel v každodenním životě. Lékař se nejprve bude snažit odhalit, proč vlastně tinnitus vznikl. Podstoupíte prohlídku uší (v tom nejlepším případě bude na vině jen přebytečný ušní maz) a popovídáte si o tom, co jste poslední dobou (nebo zkrátka předtím, než tinnitus začal) dělali. Podstoupit můžete sluchové testy, krevní testy nebo CT či magnetickou rezonanci.
Tinnitus a jeho léčba
Jak už víte, tinnitus vyléčit nejde. Nepříjemných projevů se ale zbavit můžete. Tak například zvukovou terapií. Mozek se díky jemným, příjemným zvukům přestane soustředit na to nepříjemné pískání. Dále se používají generátory šumu (bílý šum, déšť, vítr v lese nebo třeba šum moře), které můžete najít prostřednictvím různých přístrojů (i jako mobilní aplikace). Sluchátka s bílým šumem – nosíte je přes den, když tinnitus obtěžuje nejvíc. Na spaní ale existují jiné varianty – třeba čelenky s vestavěnými reproduktory.
Zdroje info:
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/new-thinking-about-tinnitus
https://aktin.cz/tinnitus-na-co-muze-upozornovat-a-jak-se-jej-zbavit
Foto: Unsplash