Škytavka: tipy, jak se jí co nejrychleji zbavit
Škytavka obvykle není nebezpečná, umí být ale pěkně otravná. Každý na ni má svůj vlastní lék, ale funguje alespoň některý z nich? Časem se škytavka ztratí tak náhle, jako přišla, aniž byste se o to museli snažit. Ale co když přijde v nevhodnou chvíli? Jak se jí rychle zbavit? Proč vlastně škytáme, to je tak trochu záhada. Může za to jídlo a pití, stres nebo třeba silné emoce. A také s jejím odstranění to nemusí být tak jednoduché. Klidně vyzkoušejte několik těchto tipů, pokud vám nezabere hned napoprvé některý z nich.
Škytavka zmizí zadržením dechu
Nadechněte se ústy tak, abyste pořádně naplnili celé plíce. Přitom je velice důležité, abyste se nadechovali ústy. Poté dvakrát polkněte (pokud vám to nepůjde, myslete na citrón a klidně ho mějte i po ruce. Sliny se vytvoří jako nic! Nakonec pěkně pomalu vydechněte nosem. A pokud jste to provedli správně, škytavka pravděpodobně zmizí.
- Proč to funguje? Když na chvíli přestanete dýchat, zvýšíte tím hladinu oxidu uhličitého v krvi. Tělo se snaží obnovit dechový reflex a uklidňuje bránici, která je tou, která při škytavce zlobí.
Pijte nebo kloktejte studenou vodu
Proč zrovna chlad? Stimuluje nervus vagus (bloudivý nerv), který má vliv na bránici. Jednoduše řečeno: mozek dostane nový, silnější podnět a škytavka tím může být přerušena. Kloktání by mělo být ještě účinnější, protože tím aktivujete krk i mechanicky.
Škytavka a zatlačení na oči
Jenom opatrně! Mírný tlak na zavřená víčka stimuluje bloudivý nerv, který může „přebít“ impulzy způsobující škytavku. Zkrátka – vaše tělo se začne soustředit na něco jiného.
Zatáhnutí za jazyk
Jak na to? Nejprve do koupelny! Umyjte si ruce. Vyplázněte jazyk co nejvíc to jde. Uchopte jej prsty nebo kapesníčkem, aby neklouzal. Jemně zatáhněte jazyk ven – ale ne silou. Měli byste cítit jemné napnutí. Držte jazyk natažený 5 až 10 sekund, poté uvolněte. Opakujte klidně dvakrát až třikrát.
- Proč to funguje? Tah za jazyk aktivuje nervová zakončení v oblasti krku a patra, čímž „rozptýlí“ nervový signál, který spouští škytavkový reflex. Mozek dostane nový úkol a na škytavku zapomene.
Citron a škytavka se „nemusí“
Kousněte do citronu a škytavka je pryč. Až tak je to jednoduché. Proč ale? Možná už jste pochopili, že se škytavkou je spojený bloudivý nerv. Ten se aktivuje, když prožíváte extrémně intenzivní chuťové vjemy. A k tomu pomáhá právě citron. Mozek dostanete nový naléhavý podnět, kterému se musí věnovat. Škytavka tak už nemá žádnou šanci! Stejným způsobem může pomoci i polknutí cukru nebo lžička octa.
Dýchejte do papírového sáčku
Tímto způsobem znovu zvyšujete hladinu CO₂, čímž se stimuluje dechové centrum a potlačí se křeče bránice.
Zdroje info:
https://aktin.cz/skytavka-priciny-symptomy-prevence-a-lecba
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5072913/
Foto: Pixabay