Chřipka v těhotenství: léčit se dá, ale hrozí i vážná rizika
Chřipka si nevybírá. Napadne zkrátka každého, kdo jí to dovolí. A těhotné ženy? Ty jsou ještě zranitelnější. Proč? Jejich imunitní systém je totiž oslabený. Navíc se tělo soustředí na změny, které jsou nutné k tomu, aby se mohlo narodit miminko. Věděli jste třeba, že těhotné potřebují více kyslíku a jejich srdce bije rychleji? Při tom všem se ale zmenšuje prostor pro plíce. Chřipka v těhotenství není legrace. Může totiž ohrozit i zdraví miminka.
Chřipka přináší u těhotných rizika
Příznaky „těhotenské“ chřipky jsou velice podobné jindy: horečka, bolest hlavy a svalů, suchý kašel, bolest v krku, únava a rýma. Mohou ale být závažnější. Bojíte se o nenarozené miminko? Nevíte, které léky jsou „dovolené“ i pro těhotné? Raději se poraďte se lékařem. Kromě toho dodržujte klid na lůžku a samozřejmě pijte dostatečné množství tekutin.
Vliv na plod
Chřipka ve většině případů nemá na miminko velký vliv. To jenom tehdy, když je průběh závažnější. Hrozí potrat? Ano, a ve hře je i předčasný porod. Vrozené vady? Bohužel. Nízká porodní váha či úmrtí plodu v děloze? I takto strašné mohou být někdy následky chřipky. A u novorozenců? I oni se mohou nakazit chřipkou. Každé těhotenství je jiné, a také chřipka u každé ženy probíhá odlišně. Některá období těhotenství jsou pro infekce rizikovější, jiná méně – ale opatrnosti není nikdy dost.
Chřipka nemusí přijít vůbec
Jak se jí co nejlépe bránit? Pravidelně si myjte ruce, vyhýbejte se přeplněným místům (zejména během chřipkové sezóny), jezte zdravě a nezapomeňte na pohyb. Někteří doporučují též očkování proti chřipce. Vakcína proti chřipce je bezpečná i v těhotenství (nejlépe od 2. trimestru) a je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak chránit sebe i své děťátko.
Bezpečné léky
Co můžete použít? Paracetamol je skvělou volbou, vyhněte se ale ibuprofenu, aspirinu ani metamizolu. Pro uvolnění dýchacích cest a jako úlevu od kašle zkuste inhalaci s fyziologickým roztokem. Bolest v krku? Pastilky s islandským lišejníkem mohou být vaší tajnou zbraní. Další léky může doporučit lékař.
Chřipka a těhotenství
Mrkněme na to, jak může chřipka potrápit v různých fázích těhotenství a co s tím dělat.
Chřipka v 1. trimestru
I když to vypadá, že v bříšku se nic neděje, je to právě naopak! Tvoří se orgány, roste placenta, začíná vývoj všeho důležitého. A v tomto čase je plod nejzranitelnější. Co je nejvíce nebezpečné? Vysoké horečky mohou poškodit plod. Chřipka vám může zadělat na vývojové vady (rozštěpy, srdeční vady, hydrocefalus aj.).
Chřipka ve 2. trimestru
Nyní už se zvyšuje šance předčasného porodu nebo nízké porodní váhy. Průběh chřipky může být závažnější pro maminku.
Chřipka ve 3. trimestru
Co hrozí? Vysoké riziko horečnatých záchvatů u novorozence. Dále pak riziko přenosu viru na dítě během porodu a s tím spojené komplikace po porodu (delší hospitalizace).
Zdroje info:
https://www.doz.pl/czytelnia/a18202-Grypa_w_ciazy__zagrozenia_objawy_leczenie_i_profilaktyka
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9786233/
Foto: Pixabay