Rozhýbejte se! Jak se naučit mít rád sport a vydržet u něj

Sport

O tom, že nám sport může prospět ke zdraví a správnému životnímu stylu, jste už určitě četli. Ale i když znáte jeho výhody, ne a ne se dokopat ke cvičení. Proč? Klíčem je totiž motivace. Samotné zdraví je sice silný argument, na většinu lidí ale funguje krátkodobě. Vydáte se cvičit, dáte do toho všechno a druhý den zoufáte na gauči s bolavými svaly. Aby nám sport vydržel jako věrný parťák, potřebujete motivaci zevnitř. Sport by pro vás neměl být něčím, co dělat musíte, ale co dělat chcete!

Proč je sport tak důležitý?

Je totiž lékem na všechno! Špatná nálada? Endorfiny umí zázračné věci! Bolesti kloubů a zad? Posílením svalstva to napravíte! Špatná paměť? Dostatečný pohyb udrží váš mozek déle mladý. Zkrátka: sport je lék s univerzálními účinky. Pomáhá nejen nemocem předcházet, ale i léčit! Navíc nemusíte pořizovat nic speciálního, sport se totiž dá dělat pouze s vaším tělem: chůze, běhání, výšlapy do schodů, kolo, plavání nebo domácí cvičení. Stačí trocha pravidelnosti a budete se usmívat od ucha k uchu!

Cvičení
Foto: Pexels

Kolik pohybu je potřeba?

Světová zdravotnická organizace (WHO) nám na tuto otázku odpověděla. Záleží na vašem věku. Od 5 do 17 let je důležité být alespoň 60 minut denně v pohybu (běhání, tanec, jízda na kole…). Od 18 do 64 let se věnujte aspoň 150 minutám svižnějšího pohybu za týden (například rychlá chůze) nebo 75 minutám intenzívního pohybu (běh). Pokud přidáte, a zvládnete minimálně 300 minut týdně, čekají vás další zdravotní odměny! Nad 65 let byste měli zařadit 150 minut středního tempa nebo 75 minut vyššího nasazení týdně. Ale hlavně bezpečně!

Jak začít sport?

Vrhnout se do něho po hlavě a čekat, že hned zvládnete všechno, může být pořádná ledová sprcha. Navíc vám to může více uškodit. Takže pravidlo číslo jedna zní: začínejte pomalu! Tělo, které bylo roky zvyklé ležet na gauči, potřebuje čas, aby se přepnulo do nového režimu. Můžeme to rozdělit do fází:

První fáze: přirozený pohyb přináší velký efekt

Začněte se rozhýbávat při běžných činnostech, které každý den děláte:

  • Vyběhněte schody místo přivolání výtahu.
  • Projděte se pěšky: nemusíte nastupovat na zastávce, kterou máte rovnou u nosu; nemusíte parkovat auto hned u svého bydliště.
  • Krátká vzdálenost? Klíčky od auta nechte doma!

A takových situací je mnohem více. Každý krok navíc je bod pro vaše zdraví. Tělo bude mít čas si zvyknout na to, že je více v pohybu a nastaví se na větší porci sportu, které mu v dalších fázích dopřejete!

Druhá fáze: čas na cvičení

Více pohybu ve vašem životě už pro vás není žádnou výzvou? Je načase přišlápnout plyn. V této fázi už budete muset zařadit pravidelné a intenzívnější cvičení – stále ale platí, že byste měli začínat pozvolna podle vlastních možností. Na výběr máte svižnější procházky, jízdu na kole, plavání, domácí tréninky nebo lehké skupinové cvičení a další sporty, které vás budou bavit. Sport se pomalu ale jistě stává vaší součástí a ne trestem. Za chvíli budete pohyb sami vyhledávat!

Zdroje info:

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/70109,aktywnosc-fizyczna-jak-zaprzyjaznic-sie-ze-sportem

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38658416/

Foto: Unsplash