Zdraví pánevního dna a 2 nejčastější chyby, kterých se v této oblasti dopouštíme

Seniorka

Na procvičování svalů pánevního dna by měla myslet každá žena. Právě ženy totiž častěji trpí inkontinencí. K ochabení pánevního svalstva vedou porody dětí – čím více dětí, tím větší pravděpodobnost ochabnutí. Procvičení pánevního dna se nemusí projevit až v seniorském věku. Díky silnému svalstvu v této oblasti si můžete užít také kvalitnější sex. Jestliže jste se někdy zajímaly o posilování pánevních svalů, pravděpodobně už jste slyšely pojem Kegelovy cviky.

Kegelovy cviky

Právě toto cvičení je jedno z nejoblíbenějších, které používají ženy (ale také muži) po celém světě, aby došlo ke zpevnění jejich pánevního dna. Pokud budete cvičit správně, získáte lepší kontrolu nad svým močovým měchýřem a také kvalitnější sexuální prožitky s partnerem. Smutnou pravdou ale je, že většina pacientů nedělá tyto cviky správně, což může mít ve skutečnosti opačný účinek: zatížení pánevního dna.

Žena

Foto: Pixabay

Chyba č. 1: Tlačení dolů

Základem při cvičení Kegelových cviků je tedy nezatěžovat svaly pánevní oblasti. Řada lidí se toho dopouští tak, že tlačí svalstvo směrem dolů (jako by se pokoušeli o vyprázdnění). Tento pohyb ale není správný a je naprosto opačný, než jaký Kegelovy cviky vyžadují. Vzniká jím nadměrný tlak na pánevní svalstvo – a tento tlak je naprosto zbytečný.

Chyba č. 2: Provádění Kegelových cviků při močení

Tato chyba se týká zejména žen, které si myslí, že Kegelovy cviky se dělají v průběhu močení. To znamená, že čůrají a pak se to snaží zadržet. Avšak to také není správný způsob. Tato chyba byla zřejmě zažita z toho důvodu, že začátečníci takto zjišťují, které svaly by se měly zapojit. Vyzkoušet by to ale měli pouze jednou či dvakrát. Pak už vědí, které cviky je třeba procvičovat. Pokud tedy čůrání „spustíte“ a poté se snažíte je zastavit, může dojít k tomu, že se moč vrátí nejenom do močového měchýře, ale rovnou do ledvin.

Správné provádění Kegelových cviků

Svaly pánevního dna posilujeme správně tak, že je zatneme na dobu asi 10 sekund. Snažíme se je vtáhnout jakoby dovnitř – podobně, jako když se snažíte zadržet plyny, moč či stolici. Když svaly uvolňujete, netlačte směrem dolů. Pouze povolte stisk. Ideální je cvičit Kegelovy cviky v sedě. Až zjistíte, které svaly procvičovat, můžete tak dělat i v jiných pozicích – například ve frontě u pokladny.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/mistake-people-make-while-doing-kegels

Foto: Pixabay