Co jsou mandlové kameny a jak se jich zbavit

Věděli jste, že zápach z úst může být způsobený i takovým jevem, jako jsou mandlové kameny? Jde o usazeniny nečistot, které se pomocí bakterií a okolních slin přemění na malé kamínky. Kde se vyskytují a co udělat pro jejich odstranění? To se dozvíte v tomto článku.

Co jsou to mandlové kameny?

Mandlové kameny jsou poměrně tuhé až pevné hrudky, které se vytvořily v záhybech mandlí. Skládají se ze zbytků potraviny, slin a bakterií. Pomocí dostupných minerálů po čase dojde k jejich zpevnění, odkud dostaly název mandlové kameny. Odborně jsou nazývány tonzilolity. Ze své podstaty jsou poměrně neškodné, ale mohou mít některé nepříjemné vedlejší projevy, takže je rozhodně dobré pokusit se o jejich bezpečné odstranění.

Jsou mandlové kameny nebezpečné?

Obecně nejsou mandlové kameny nijak nebezpečné. Pokud se však příliš zvětší, mohou bránit dýchání či polykání stravy. Zároveň mohou být zdrojem nepříjemného zápachu z úst, u kterého se zdá, že se ho nemůžete zbavit ani při čištění zubů. V mnoha případech jsou mandlové kameny vidět jako vykukující bílé tečky. V některých případech však mohou být tak dobře schované v záhybech mandlí, že je neuvidíte. Tehdy musí důkladnou kontrolu provést lékař, který zvládne i bezpečné a důkladné odstranění mandlových kamenů.

Foto: Autor: Michaelbladon na projektu Wikipedie v jazyce angličtina – Na Commons přeneseno z en.wikipedia., Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3174156

Jak se mandlové kameny odstraňují

S trochou opatrnosti a šikovnosti můžete mandlové kameny odstranit i svépomocí. Budete k tomu potřebovat vatovou tyčinkou a dezinfekci do úst nebo ústní vodu. Vatovou tyčinku jemně namočte ve vodě a trochu i v ústní vodě. Snažte se s její pomocí jemně vytlačit mandlový kamínek a následně ho zachytit a odstranit. Při tlaku dávejte pozor, aby nedošlo k poškození mandlí, které mohou začít velmi rychle krvácet. Pomoci může také ústní sprcha, nebo opatrný tlak rukou či koncem zubního kartáčku. Pomáhá také kloktání slané vody, což může být i prevence, aby se tonzilolity nevrátily.

Zdroj: https://cs.medlicker.com/2219-mandlove-kameny-tonzilolity

Náhledové foto: https://cs.medlicker.com/2219-mandlove-kameny-tonzilolity