Nárok na úhradu druhé zubní prohlídky: Stále ho máte, ač se vám to třeba nezdá

zubař

Byli jste na preventivní prohlídce a zubní specialista vám řekl, že od letošního roku máte nárok už jen na jednu preventivní prohlídku za rok? Pokud jste mu uvěřili, rozhodně se vyplatí podívat se přímo na stránky pojišťovny, zdali tomu tak skutečně je. Třeba u takové VZP tomu tak není. K žádné změně v souvislosti s letošním školním rokem nedochází. Jen dochází k úpravě úhradové vyhlášky MZ ČR pro rok 2022. Ta mění jen to, jak budou dané výkony stomatologům hrazeny.

Druhá prohlídka nebývala preventivní

Do konce minulého roku absolvovali dospělí pojištěnci u stomatologa preventivní prohlídku, která byla hrazena ze zdravotního pojištění. Jednalo se o jednu jedinou prohlídku. Vše bylo jasně zakotveno ve vyhlášce Ministerstva vnitra o preventivních prohlídkách. Druhá prohlídka byla mnohými pacienty i lékaři vnímána jako preventivní. Ve skutečnosti se ale jednalo o výkony mající specifický název, a to Péče o registrovaného pojištěnce nad 18 let věku. Součástí této prohlídky měla být dentální hygiena, orientační vyšetření a motivace k další preventivní péči o chrup.

Dospělí mají stále nárok na druhé orientační vyšetření

Přesně tak, v roce 2022 došlo na základě vyhlášky vydávané Ministerstvem zdravotnictví k přesunu stávajících kódů 00902 a 00947 přesunut do takzvané agregované úhrady. Nárok pojištěnců na druhou prohlídku týkající se prevence či dentální hygieny tak zůstává stále stejný.   

Dvě prohlídky ročně se určitě vyplatí

Jako pojištěnec se určitě nezdráhejte nároku na dvě prohlídky ročně vzdát. Máte na ně nárok. Rozdíl je pouze ve způsobu hrazení oněch úkonů. Tak jako tak si určitě nechejte zuby dvakrát do roka zkontrolovat. I malý problém se totiž může rychle proměnit ve velký.

Zdroje info: vzp.cz, vitalia.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.