Káva po ránu a její vliv na probiotické doplňky stravy

Káva

Probiotické doplňky stravy se mohou projevit zlepšení stavu vašich střev. Ve střevech se nachází zdraví. Díky jejich správné funkci tak můžeme dosáhnout lepšího imunitního systému. Tyto doplňky stravy ale nejsou levnou záležitostí, a proto se snažíme o to, abychom z nich získali maximum. Objevily se ale zprávy, že káva po ránu může množství těchto probiotik snížit. Do určité míry je to pravda.

K čemu jsou probiotika?

Jedná se o živé organismy (mikroby), které jsou prospěšné pro svého hostitele. Tyto prospěšné bakterie žijí v lidských střevech a právě zde se starají o to, aby vše fungovalo tak, jak má. Zdrojem probiotik jsou běžné potraviny, které jíme. Tak například fermentované potraviny jsou jich plné. Řada lidí se uchyluje k jejich užívání prostřednictvím doplňků stravy. Množství prospěšných bakterií ve střevě je ovlivněno nejen jejich příjmem, ale také naším životním stylem.

Káva

Foto: Pixabay

Co snižuje množství probiotik?

Množství probiotik ve střevě může být sníženo v důsledku nesprávně zvolené stravy, zvýšené míry střesu nebo nesprávné spánkové hygieny. Jejich množství je ovlivněno také cvičením a spousty dalšími faktory. Pokud je strava příliš chudá, projeví se to snížením množství prospěšných bakterií ve střevech. Zaměřit bychom se měli zejména na rostlinnou stravu s vysokým obsahem vlákniny. Vyhýbejme se naopak příliš tučným a sladkým jídlům.

Káva a probiotika

Pokud si ráno dáte černou kávu v rozumném množství, ve skutečnosti svým střevům prospíváte. Lidé, kteří pijí více než dva šálky denně, měli ve skutečnosti lepší profil střevních mikrobiomů, než lidé, kteří pili méně kávy (nebo žádnou). Důvodem jsou chlorogenní kyseliny, které se v kávě nachází. Ty zajišťují ještě větší rozmanitost ve střevním mikrobiomu. Avšak pozor, pokud si do kávy přidáte cukr a tuky (mléko, smetana), už může dojít k problémům. Právě tyto látky nejsou dobré pro podporu zdraví střev.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/is-my-morning-coffee-killing-good-probiotics-in-my-gut

Foto: Pixabay