Zdravý spánek

Zdravé spaní: Základ pro pohodový den

Když se člověk málo anebo mizerně vyspí, zpravidla je to na něm patrné hned na první pohled. Pracovní a v podstatě jakákoli výkonnost stagnuje, případně jde úplně dolů. I proto se vyplatí dbát na to, abyste se případným nepříjemnostem spojeným s absencí pořádného spánku vyhnuli. Že nevíte, co všechno je třeba řešit? Nevadí, v následujících řádcích vám přineseme několik dobře mířených rad. Zaměříme se jak na výběr matrace, tak i na vytvoření té správné atmosféry.

Víte, na čem spíte?

Tato obligátní otázka se zdá možná poněkud fádní, nicméně je třeba jí přikládat značný význam. V první řadě se vyplatí myslet na správnou postel. Ta by měla být vyrobena optimálně z masivu. Jen tak bude maximálně pevná, bytelná a vydrží dlouhá léta. Na trhu se nachází i mnohé modely vyrobené například z dřevotřísky. Ano, dostanete se u nich na mnohem nižší cenu, nicméně zpravidla budou po krátké době hodně rozvrzané. Jejich stabilita se tak naruší, což si samozřejmě nepřejete. Pokud budete chtít jít jakousi zlatou střední cestou, pak se vyplatí kovové modely. U těch je ovšem třeba dávat pozor na povrchový lak, jenž se může po čase loupat, což je pochopitelně velmi nepříjemné.

Výběr správné matrace

Co se týká volby správné matrace, ta musí probíhat stoprocentně velmi pečlivě. Na trhu se dnes nachází spousta typů matrací. Jen pro přehlednost se jedná nejčastěji o matrace:

–          pěnové,

–          taštičkou,

–          pružinové,

–          gelové.

Ve skutečnosti je jich ještě více. Není od věci dbát především na zdravotní hledisko a volit speciální ortopedické matrace, které se vyznačují atesty.

Nenechte se ničím rušit

Ložnice by měla být místností, která bude co nejdále od jakéhokoli potenciálního zdroje hluku. Jestliže stavíte, nebo kompletně rekonstruujete, pak si ji navrhněte dále od dětského či obývacího pokoje. Zapomeňte také na přítomnost mobilního telefonu a jiných zařízení, která mohou vysílat vlny rušící člověka při relaxaci. Do ložnice samozřejmě nepatří ani nejrůznější počítače, případně televize. Pokud už ji v této místnosti máte, určitě myslete na to, že musí být zařízení při spánku kompletně vypnuté, proto je třeba vytáhnout i přívodní šňůru ze zásuvky.

Povlečení a peřiny

V neposlední řadě se zaměřte i na správnou volbu povlečení. K dispozici je v současné době obrovské množství nejrůznějších materiálů. Určitě nemusíte sáhnout pouze po bavlně. Vynikající je zejména jersey. Jedná se o druh bavlněného povlečení, jež je ovšem mnohem jemnější na dotek a příjemnější. Pokud máte raději takové, v němž vám bude zaručeně teplo, pak se vyplatí vsadit na flanel. Zajímavým kompromisem se může stát i satén. Je pouze na vás, v čem jste zvyklí spát a jaký materiál je pro vás pohodlný na dotek. Co se týká peřin, obecně se doporučuje duté vlákno. Klasické peřiny, jejichž základem je samozřejmě peří, jsou bohužel poměrně náchylné k tomu, že se okolo nich víří prach. Přikrývky z dutého vlákna jsou jednak levnější a jednak také poměrně lehké. Dokážou přitom nabídnout maximální možný komfort se vším všudy. Volit je lze ve spoustě nejrůznějších provedení. Optimální jsou tenčí, které se potom mohou natáhnout do konkrétního povlečení nadvakrát. Barevně lze volit spousty odstínů, nicméně je to jedno, protože na očích bude logicky stejně povlečení. Ze stejného materiálu je třeba volit i polštář.

Nač ještě myslet?

Mimo již zmiňované aspekty může mít vliv na kvalitu spánku i výmalba. Nejčastěji se volí spíše chladné barvy typu modré. Nezapomínejte ani na časté větrání. Jakákoli přebytečná vlhkost je pochopitelně na škodu. V ložnici nemusí být ani aroma lampy a jiné pomůcky, jež patří spíše do masážních salonů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *