parfem

Zázračný Kámen mudrců sice nenašli, zato umožnili výrobu parfémů

Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud se vzaly parfémy? Jde o silné vonné esence z mnoha rostlin. A kdybychom se podívali do historie, zjistíme, že za ně vděčíme právě alchymistům. Ano, přesně těm, kteří ve středověku pátrali po zázračném Kameni mudrců a přitom vařili či destilovali vše, co jim zrovna přišlo pod ruku.

A právě stále se zdokonalující metody destilace umožnily zrod pravých parfémů. Ovšem pokud si myslíte, že sloužily jen jako součást dámské toalety, mýlili byste se. Nebylo jim totiž cizí ani léčebné působení.

Znáte uherskou vodu? Voněla skvěle a pomáhala i s mnoha kožními neduhy

Někdy od poloviny 14. století nesměla chybět na stole žádné urozené ženy, která si její nákup mohla dovolit. Aqua Reginae Hungariae alias Voda uherské královny měla na dnešní poměry poměrně jednoduchý základ. Destilovaný esenciální olej z rozmarýnu se smísil s tím z levandule a šalvěje, a vše se naředilo alkoholem.

Výsledná směs dokázala zakrýt nepříjemný tělesný pach, ovšem používala se i jako tinktura pro ošetření nemocné kůže. V koupelích měla vracet svěží a mladý vzhled, oplach vlasů se zase staral o jejich krásný vzhled a rychlý růst. A abychom nezapomněli, parfémovaly se s ní také kapesníčky…

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nebýt Kryštofa Kolumba…

Pokud však očekáváte, že na jeden parfém velmi rychle navázaly další, plete se. Bůh ví, jak by to bylo, kdyby v roce 1492 neobjevil Kryštof Kolumbus Ameriku. Právě díky němu totiž začaly do Evropy proudit takové rostliny jako vanilka, tuberóza nebo peruánská slunečnice. Po vydestilování šlo o tak rafinované a výrazné esence, že je rázem chtěl mít každý.

Legenda mluví o tom, že přebornicí v parfémech byla Kateřina Medičejská, manželka francouzského krále Jindřicha II. Bohužel to není příliš pravděpodobné, protože v době, v níž je spojována se zakládáním laboratoří, určených k výrobě parfémů, jí bylo teprve 14 let. Navíc neměla jakožto nevěsta na francouzský dvůr ani příliš velký vliv… Faktem však zůstává, že na konci 16. století se parfémy uchytily v Evropě tak pevně, že jejich pozici již nic nemohlo ohrozit a jejich dalšímu rozvoji tak nestálo nic v cestě.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *