Únava

Záhadný únavový syndrom

Únava patří k našemu životu. Pokud tvrdě pracujete a nemáte dostatek volného času nebo relaxu, zažíváte únavu častěji než by bylo zdrávo. Stav, kdy se cítíme unaveni je plně přirozený a není to problém. Ten nastává až tehdy, je-li naše únava neúměrná vydané energii a spánku či odpočinku. Zjednodušeně řečeno – pokud se například dostaví únava i po spánku či únava přetrvává většinu dne, již jde o neduh, který značí nedobrý stav organismu. Někdy to může značit i takzvaný únavový syndrom.

Příznaky únavového syndromu

Obyčejná únava ještě není důvodem k panice. Existuje ale pár znaků, které slouží jako kritéria k diagnostice chronického únavového syndromu. První skupinou jsou symptomy, které při prvním pohledu s únavou vůbec nesouvisí. Je to bolest v krku, zvýšená teplota, bolest v oblastech mízních uzlin, slabost a bolest svalů a kloubů. Tyto znaky by však neukazovali na syndrom, pokud by se nepřidala dlouhotrvající únava, bolest hlavy, poruchy spánku, zmatenost, zapomínání, nesoustředěnost a deprese. Syndrom se objevuje velmi rychle, což znamená, že mnoho projevů se může vyskytnout velmi brzo a náhle.

Příčiny jsou nejasné

Okolo příčin chronického únavového syndromu je mnoho otazníků. Jedna z teorií spojuje onemocnění s aktivitou virů, které člověk v sobě má v latentní podobě. Dlouho je tedy přenáší, ale začínají se projevovat až při spuštěním některým z faktorů. Někteří odborníci také říkají, že jednou z příčin mohou být deprese nebo poruchy imunitního systému a útok nebezpečných virů útok nebezpečných virů. Dokázanou pravdou však je, že únavový syndrom se vyskytuje i na základě dědičnosti. Uvažuje se i o nakažlivosti syndromu. Ta však nebyla prokázána.

Léčba není snadná

Stejně jako příčiny i léčba je nejasná a složitá. Pokud je při syndromu zjištěn výskyt virů v těle, jsou předepisována antibiotika. Na bolesti se pak předepisují analgetika nebo opiáty. Únava se řeší aplikováním různých vitamínů proti únavě (vitamín C, železo, hořčík). Důležité pro vyléčení je také to, aby byla v pořádku naše psychika. Pokud se chcete syndromu zbavit, neobejdete se bez delší pracovní neschopnosti a klidového režimu. Je důležité nestresovat se. V tom by měla postiženému pomáhat rodina, přátelé, okolí i zaměstnavatel.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *