Objevte dělenou stravu

Dieta dělené stravy

O co vlastně jde? Je to vlastně postup sestavování diet, kdy dělíme potraviny podle živin na bílkoviny a tuky (živočišné) a sacharidy (rostlinné). Jedná se o dlouhodobý program, který pomáhá se snižováním tělesné hmotnosti. Vyžaduje celkovou revizti a změnu našeho životního stylu.

Jak to vlastně funguje?

Dělená strava a sní spojený dietologický program funguje na principu rozlišování potravin na živočišné a rostlinné. Dle této filozofie se tyto dva druhy látek tráví jiným způsobem.  Pokud tedy kombinujeme tyto dva původy, zpomaluje se naše trávení a tloustneme. Pokud však tělo dostává tyto dva druhy potravin zvlášť, zefektivní to zpracovávání a hubnutí. Důležité při této dietě je jíst více zeleniny, omezit přílohy a hlavně dodržovat striktní pitný režim.

Co si můžeme dopřát

Dobrou zprávou a motivací pro vás může být fakt, že při této dietě je povoleno téměř vše. Důležité ale je, aby pokrmy byly oddělené dle typu původu. Například po konzumaci živočišných potravin dodržte dostup v řádu několika hodin až jednoho dne. Potom můžete konzumovat jídlo rostlinného původu. Doporučuje se ve velké míře jíst ovoce, zeleninu, vlákninu a již zmíněné tekutiny. Jaká každá dieta má i dělená strava jistá omezení. Nejsou vhodné sladkosti a hodně tučná jídla ve velké míře. A jak již vychází z principu programu- zakázaná je kombinace potravin živočišných a rostlinných.

Plusy i mínusy

Při pohledu na ukázku jídelníčku dělené stravy se může zdát, že jde o ideální formu stravování. A je pravda, že jídelníček nás téměř v ničem neomezuje, kromě jeho uspořádání. Netrpíme tedy hladem a nehoní nás mlsná. Dieta nás učí jíst pomalu a vychutnáváme si jídlo, lépe se tráví a nepřejídáme se. Při dlěené stravě nám můžou pomáhat různé přehledné tabulky, které najdete na internetu. Mezi nevýhody a rizika patří ale jo-jo efekt, který nastane při náhlém přerušení programu. Dále také vyšší kalorická hodnota přijímaného jídla, což může být příčina pomalého nebo téměř žádného hubnutí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.