Víte, jak se zbavit otravné chuti na cukr? Máme pár tipů

Cukr

Snažíte se shodit pár kilo, ale nemůžete se postavit chuti na sladké? Nemá cenu si to zakazovat, místo zakazování se raději naučte cukr nahradit jinými pochoutkami. Poradíme vám, které z nich fungují a nepřiberete přitom na váze. Všechny diety ho výjimečně zcela popírají. A nejde jen o dorty, pamlsky nebo koláče.

Cukr nebo sacharidy se objevují v potravinách, které vypadají zcela nevinně. Najdete ho například v chlebu nebo rajčatové omáčce. Vyplatí se však snížit jeho příjem úplně. Výměnou za bílý prášek ztratíte nějaké to kilo a získáte více vitality nebo lepší odpočinek. Nehledě na to, že se sníží riziko cukrovky nebo žaludečních problémů. No jo, každého někdy přepadne chuť na sladké. Co s tím ale dělat? No, budete s ní bojovat tím, že se budete stravovat trochu jiným způsobem a vaše tělo si zvykne na zdravou stravu tak, že mu bude chybět.

Čeho si můžete dopřávat

1. Bílkoviny

Abyste vyrovnali hladinu cukru v krvi, je vhodné zařadit do svého kalorického jídelníčku více bílkovin. Výživa bohatá na bílkoviny může zpomalit ukládání cukrů, což je schopno snížit vaši chuť na sladké. Mezi neuvěřitelné zdroje bílkovin patří hamburger, kuřecí maso, zelenina, losos, vejce, jogurt a kefír.

2. Zdravé tuky

Pokud potřebujete snížit příjem cukru, neměli byste opomíjet tuky. Samozřejmě ty zdravé. Jejich dostatečný příjem vám pomůže mnohem lépe spalovat kalorie. Nejlepší tuk pro vaše zdraví pochází z avokáda, které je příliš bohaté na bílkoviny, další je panenský olivový olej lisovaný za studena, který taky není k zahození a vhodné jsou i potraviny obsahující omega 3 mastné kyseliny, jako jsou ořechy, ryby, semínka. Kromě toho se nepochybně doporučuje kokosový olej.

3. Vláknina

Měli byste si všímat i položek obohacených vlákninou, které se v obchodech množí. Vyhledávejte potraviny, které obsahují vlákninu normálně. Patří mezi ně ořechy, lněné semínko, lesní plody a mrkev. Vláknina zmírňuje proces trávení, vyrovnává hladinu cukru v krvi a vy nemáte pocit, že byste měli přijímat cukr, navíc se cítíte déle sytí.

4. Probiotické potraviny

Probiotika jsou normálními nepřáteli kvasinek, které mohou způsobovat věci, jako je zarudlá kůže, vaginální infekce a přibírání na váze. Kvasinky se v těle živí cukrem, v případě, že nejsou zachyceny včas, budete mít zběsilou potřebu živit se sladkými věcmi. Probiotika znamenají nejen snížení chuti na sladké pochoutky, ale navíc budete mít lepší kůži, více radostný žaludek a imunitní systém. Objevíte je například v kefíru, řeckém jogurtu a kombuše.

Kombucha
Foto: Pixabay

5. Kyselé

Zkuste přelstít svou chuť na sladké a zakončete ji něčím ostrým. Výhodou kyselých pokrmů je, že obsahují probiotika, která napomáhají rozvoji dobrých mikroskopických organismů. Kysané zelí, kimči a solená zelenina jsou neuvěřitelnou volbou. Kromě toho zkuste vylepšit vodu citronem – to má vliv na vstřebávání a trávení.

6. Bylinky a koření

Zázvor působí protizánětlivě a nepochybně se vyplatí ho přidávat do pokrmů nebo si z něj připravovat čaj. Fenykl, máta, heřmánek a bazalka mohou pro ilustraci nabídnout pomoc žaludku. Dalším účinným bojovníkem proti mlsání je kurkuma nebo indický šafrán. Má vliv na snížení nejen cukru, ale také cholesterolu v těle. Potřebujete podniknout něco neobvyklého? Zkuste kurkumové latté!

Jak si připravit latté s kurkumou

Budete potřebovat: kurkumu (půl polévkové lžíce), dvě sklenice mléka (mandlového nebo kokosového), lžíci kokosového oleje, vanilkový extrakt.

V hrnku zahřejte mléko na mírném ohni a přidejte všechny zbývající přísady. Míchejte, dokud není nápoj horký a suroviny se nespojí. Následně nápoj přelijte do mixéru a přidejte javorový sirup, med nebo skořici. Mixujte na nejvyšším stupni. Hotovo a dobrou chuť!

Zdroje info: femina.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay