Menstruační kalhotky: vše, co jste o nich potřebovali vědět

Kalhotky

Během svého života žena spotřebuje asi deset tisíc hygienických vložek nebo tamponů. To činí obrovské množství odpadů! Naštěstí v souladu s novým trendem, kdy se snažíme vytvořit co nejméně odpadů a šetřit tak životní prostředí, mají ženy i jiné možnosti. A to pořídit si menstruační kalíšek nebo menstruační kalhotky, které se dají používat opakovaně. I když je jejich pořizovací cena vyšší, než cena vložek a tamponů, časem se investice do nich vyplatí. Nejsou totiž jednorázové.

Co jsou menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky si získávají čím dál větší oblibu. Moderní technologie způsobily, že tyto kalhotky jsou velmi podobné klasickým kalhotkám, jen mají speciální savou vrstvu. Tato vrstva má za úkol absorbovat menstruační krev a zabránit protečení. Menstruační kalhotky se vyrábí z přírodních i syntetických materiálů, jsou prodyšné a jemné k pokožce. Nejčastěji jsou černé, najít je můžete ale i v jiných barvách. Zajímavou alternativou jsou menstruační kalhotky do vody. Jednotlivé modely se liší počtem savých vrstev (v závislosti na síle menstruace).

Menstruace

Foto: Pixabay

Jak fungují menstruační kalhotky?

Základem je savá vrstva, která se skládá ze tří vrstev. Ta první má za úkol odvod vlhkosti. Musí být prodyšná a obvykle obsahuje ionty stříbra, díky čemuž je i antibakteriální. Zabraňuje tudíž také nepříjemnému zápachu. Druhá vrstva je absorbující, ta musí pojmout veškerou menstruační krev. Jednotlivé kalhotky se mohou lišit stupněm savosti, obvykle odpovídají čtyřem tamponům. Třetí vrstva má za úkol nepropustnost, zabraňuje tudíž prosakování a chrání oblečení či lůžkoviny před znečištěním.

Jak dlouho musím kalhotky měnit?

Většina modelů vydrží na dobu 8 až 12 hodin. Oblékají se jako běžné kalhotky – není potřeba je doplňovat dalšími ochrannými opatřeními. Před prvním použitím je namočte na 20 minut do vody, abyste zajistili optimální savost (oblékáme je samozřejmě až po vysušení).

Lze je používat i při inkontinenci?

Uvádí se, že některé ženy používají menstruační kalhotky při různých sportech, když bojují s inkontinencí. Avšak nemůžete se na ně spolehnout stoprocentně, protože krev je hustší, než moč, takže není zajištěna stoprocentní propustnost.

Co se znečištěnými kalhotkami?

Použité menstruační kalhotky co nejdříve opláchneme ve studené vodě a omyjeme. Nejlépe to jde ručně. Můžete použít jemný mycí prostředek. Při praní v pračce dodržujeme pokyny výrobce. Obvykle není možná vyšší teplota praní, než 40 °C. Nepoužívejte aviváž, která způsobí ztrátu optimální savosti. Nesušíme v sušičce ani na radiátoru.

Kolik kalhotek budu potřebovat a jak dlouho je můžu používat?

Na pokrytí jednoho menstruačního cyklu můžete použít 4 až 5 kalhotek, chcete-li se vzdát vložek či tamponů. Samozřejmě to bude záviset na tom, jak silná je menstruace. Kalhotky bychom ale měli měnit vždy po 12 hodinách (podle potřeby i dříve). Jedny kalhotky můžete používat několik let.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/artykul/majtki-menstruacyjne-wszystko-co-powinnas-wiedziec/

https://www.grove.co/blog/period-underwear-guide

Foto: Pixabay