Vitamíny pro lepší funkci mozku

Zdraví mozku

Existuje spousta potravin, které jsou důležité pro správnou funkci mozku. Mezi ty nejznámější řadíme právě vlašské ořechy, které už svým tvarem připomínají tvar mozku. Obsahují zdravé tuky, které jsou pro funkci mozku důležité. A zatímco různé zdroje se zaměřují na jmenování jednotlivých potravin, které mohou být prospěšné pro váš mozek, na určitou skupinu vitamínů se v této souvislosti zapomíná. Na jaké vitamíny byste se měli zaměřit, chcete-li podpořit funkci svého mozku?

Energetický metabolismus

Vzhledem k tomu, že mozek patří mezi metabolicky nejaktivnější orgány v lidském těle, je zapotřebí přijímat vitamíny, které jsou pro energetický metabolismus důležité. Mezi ně patří vitamíny skupiny B. Právě tyto vitamíny jsou často opomíjeny v souvislosti se zdravou funkcí mozku, přitom jsou ale velmi důležité. Mozek si tyto vitamíny uchovává ve větších koncentracích, než se nachází například v krvi. Příkladem je například vitamín B9, který je v mozku obsažen až čtyřikrát více, než v krvi.

Ořechy

Foto: Pixabay

Podpora kognitivních funkcí

Prvním způsobem, jak vitamíny skupiny B podporují funkci mozku je právě podpora kognitivních funkcí. Mozkové neurony vyžadují neustálý přísun krve. Díky tomu dochází k přísunu kyslíku do mozku. Kdyby nebylo vitamínu B, kyslík ani živiny by se do mozku nemohly vůbec dostat. Niacin a thiamin jsou důležité pro podporu kognitivních funkcí, thiamin navíc dodává energii nervovým buňkám. Vitamín B6, niacin a riboflavin jsou dále důležité pro své antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Lepší nálada

Vitamíny skupiny B přispívají k lepší náladě tím, že přispívají k produkci neurotransmiterů. Díky nim může být ovlivněno to, jak se zrovna cítíme.

Zdravý spánek

V neposlední řadě jsou vitamíny skupiny B důležité také pro náš zdravý spánek. A nezapomínejme, že v průběhu spánku dochází ke spoustě významným funkcím. Díky vitamínu B může na konci dne dojít k našemu uvolnění, což vede k rychlejšímu usínání a také k lepší kvalitě spánku. Vitamín B6, také pomáhají přeměňovat neurotransmitery na melatonin, endogenní hormon, který moduluje váš cirkadiánní rytmus a načasování vašeho spánkového plánu.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/b-vitamins-support-brain-health-and-function

Foto: Pixabay