Zarostlý nehet a způsoby profesionální léčby

Nohy

Zarostlý nehet na noze je opravdu nepříjemný problém, za který si ale ve většině případů můžeme sami. A to nesprávným zastřihnutím nehtu (do zaobleného tvaru), nošením příliš těsné obuvi nebo bot na podpatku. Když tento problém vznikne, existuje sice několik domácích doporučení, které můžete pro zmírnění bolestivosti dělat. Zarostlý nehet ale může být zkomplikován výskytem zánětu. V tomto případě je nutné řešit tento problém s odborníky.

Tamponáda

Díky tomuto ošetření dojde ke zmírnění bolestivosti onemocnění. Taktéž se zastaví prorůstání nehtu, takže se problém nezhoršuje. Lékař ošetří nehtovou ploténku speciálními nástroji a umístí pod ni tamponádu (miniaturní obvaz namočený v protizánětlivém přípravku). Jakmile nehet začne správně dorůstat, můžete tamponádu stáhnout.

Lázeň na nohy

Foto: Pixabay

Nehtová rovnátka

Tato metoda se odborně nazývá ortonyxie. Jedná se o napravení nehtové ploténky, kdy se okraje nehtu nadzvednou a postupně se mění směr jejich růstu. Využívají se speciální pásky, které jsou dostupné v několika různých formách (lepicí páska, háčky, fixování akrylovými či kompozitními výplněmi). Velkou výhodou této metody je rychlé zbavení bolesti. Jedná se o neinvazivní metodu.

Podologické procedury

Do této skupiny opatření řadíme například plastiku nehtových valů. K té se přistupuje v případě, že jiné metody selhaly. Dále může jít o resekci nehtové ploténky nebo klínové odstranění ploténky a nehtového záhybu. Vzhledem k tomu, že se jedná o příliš invazivní metody, od jejich používání se pomalu ustupuje. Navíc jsou to metody málo účinné. Mezi rozšířenější metody patří elektroagulace. Při této metodě se používá střídavý elektrický proud o vysoké frekvenci a nízkém napětí, který omezuje krvácení.

Tejpování

Tato metoda patří mezi ty nejméně bolestivé a přitom velmi účinné. Na stranu zarostlého nehtu se nalepí speciální páska a zbytek se omotá kolem prstu. Tímto způsobem začne růst nehet žádoucím způsobem.

Laseroterapie

Nejnovější technikou je právě tato terapie. Díky laseru se odpařuje voda mezi buňkami, což následně způsobí jejich odumření. Tato metoda je vysoce účinná, přesná a minimálně bolestivá. Léčba je velice rychlá.

Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/wrastajacy-paznokiec-nie-lekcewaz-problemu/

Foto: Pixabay