Trápí vás úzkosti z budoucnosti? Doplňujte vhodné vitamíny a minerály, dopřejte si kvalitní spánek

Někteří lidé dle aktuální situace říkají, že dobře jsme se již měli. Vysoká inflace, zdražování, covid-19 a válka na Ukrajině zanechávají za sebou viditelné stopy v podobě nižší životní úrovně, která nás v nejbližší době nejspíš čeká. Málokoho to může nechat zcela klidným. Jestliže trpíte na úzkosti a obavy z budoucnosti, vyzkoušejte si, jak se jim účinně postavit.

Co je to úzkost

Z lékařského hlediska je úzkost kombinace emocí, jež zahrnují zlé předtuchy, strach a obavy. Doprovázeny jsou současně i fyzickými projevy. U úzkostlivých lidí se objevuje bušení srdce, neklid, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, chvění rukou i pocit nevolnosti. Strach je reakcí na konkrétní nebezpečí, zatímco u úzkosti nelze přesně definovat její příčinu. Projevovat se může jen mírně, ale také záchvatem paniky.

Jak zvládat úzkost a stres

Odpočinutý organismus bude náročné stresové období plné úzkosti snášet lépe než ten, kterému chybí dostatek spánku. Nevyspání projevy úzkosti bude jen zhoršovat. Zapomeňte proto na noční ponocování a raději si dopřejte pořádnou porci spánku, pokud vás trápí starosti o budoucnost. Pak se vám bude lépe pracovat i přemýšlet.

Aromaterapie pomáhá léčit bolavou duši

Příjemné prostředí pomáhá navodit i libé vůně. Lze k tomu využít aromalampy. Obvykle se v nich svítí pomocí čajových svíček. Lampy jsou vybavené nádobkou na vodu, do které se nakape pár kapek esenciálního oleje. Jeho odpařování se pak provoní prostor v místnosti. Úlevu od únavy a stresu navozuje eukalyptový, levandulový nebo mátový olej. Sáhnout ale můžete i po vůni jasmínu, bergamotu, heřmánku, růži nebo ylang ylang. Víte, že existují i elektrické aromalampy?

Foto: Pixabay

Doplňujte vitamíny a minerály

Úzkosti a stres se vám budou lépe zvládat s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů. Z nich by rozhodně neměly chybět vitamín D a hořčík, které pomáhají léčit příznaky úzkosti. Uklidňující bylinou je heřmánek. Takový heřmánkový čaj na noc pomáhá navodit pohodu pro dobrý spánek. Už jste někdy slyšeli o L-theaninu? Jedná se aminokyselinu běžně obsaženou v zeleném čaji. Má pozitivní účinky na zmírnění úzkosti i stresu a lze ji zakoupit i ve formě potravinových doplňků. Výborné jsou i omega-3 mastné kyseliny, které příznivě působí proti úzkostem. Neměli bychom zapomínat ani na kurkumu. Ta obsahuje kurkumin, jež se vyznačuje antidepresivními vlastnostmi.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/supplements-for-anxiety#A-quick-look-at-the-best-supplements-for-managing-your-anxiety

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.