Vejce
12/07/2018
Kategorie: Novinky, Zdraví

Vejce a cholesterol: Opravdu nám vejce škodí?

Ještě nedávno nebyla vejce pro zdravé stravování vhodná. Byla spojová především s vyšším cholesterolem a tím pádem i vyšším rizikem onemocnění srdce a cév. Nyní se však ukazuje, že strach z vajec byl poněkud přehnaný a naopak mají vejce spoustu blahodárných účinků pro naše zdraví. A jaké blahodárné účinky, že to jsou?

Studie jednoho vejce denně

Podle studie čínských vědců by právě vejce mohla být pro srdce a cévy prospěšná. Studie sledovala půl milionu lidi pod dobu devíti let. Lidé, kteří jedli jedno vejce denně byli méně náchylnější k nemocem srdce nebo cévním mozkovým příhodám oproti lidem, kteří vejce nejedli vůbec. Ti, co uvedli, že jedí jedno vejce, měli o 11 % nižší riziko postihnutí nějakou chorobou srdce a o 18 % nižší riziko, že by na toto onemocnění mohli zemřít. O něco lepší výsledky dopadli v případě cévních mozkových příhod.  Lidé, kteří jedli jedno vejce denně měli až o 26 % nižší riziko vzniku cévní mozkové příhody, oproti těm, co nejedli vejce vůbec.

Dobrý nebo špatný cholesterol?

Tento výzkum, tak potvrzuje i tvrzení o cholesterolu a tucích obecně. Tudíž, to že konzumace jídla s vysokým obsahem cholesterolu, toho ‘‘ špatného‘‘ cholesterolu nemusí znamenat, že se zvýší jeho nezdravá hodnota i v našem těle.  Navíc vejce pomáhají zvyšovat hladinu toho ‘‘ dobrého‘‘ cholesterolu. Vaječné bílkoviny také napomáhají regulaci krevní cukru a tím i snižovat riziko obezity. Jediné co tato studie neukazuje je přímá příčina a následek. Jestli lepší zdravotní stav ovlivňují jen vejce nebo i jiné faktory.

Jsou vejce vhodná i pro děti?

Podle vědců jsou vejce vhodná určitě i pro děti. Obsahují spoustu vitamínů i stopových prvků, důležitých pro tvorbu buněk, červených krvinek, pro kosterní svalstvo i růst obecně. Žloutek má navíc úžasný vliv na paměť, imunitu a nervovou soustavu.  Takže v přiměřeném množství vejce neškodí, ale naopak nám pomáhají.

1 komentář
  1. pepik.jurecka@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *