Vejce

Vejce a cholesterol: Opravdu nám vejce škodí?

Ještě nedávno nebyla vejce pro zdravé stravování vhodná. Byla spojová především s vyšším cholesterolem a tím pádem i vyšším rizikem onemocnění srdce a cév. Nyní se však ukazuje, že strach z vajec byl poněkud přehnaný a naopak mají vejce spoustu blahodárných účinků pro naše zdraví. A jaké blahodárné účinky, že to jsou?

Studie jednoho vejce denně

Podle studie čínských vědců by právě vejce mohla být pro srdce a cévy prospěšná. Studie sledovala půl milionu lidi pod dobu devíti let. Lidé, kteří jedli jedno vejce denně byli méně náchylnější k nemocem srdce nebo cévním mozkovým příhodám oproti lidem, kteří vejce nejedli vůbec. Ti, co uvedli, že jedí jedno vejce, měli o 11 % nižší riziko postihnutí nějakou chorobou srdce a o 18 % nižší riziko, že by na toto onemocnění mohli zemřít. O něco lepší výsledky dopadli v případě cévních mozkových příhod.  Lidé, kteří jedli jedno vejce denně měli až o 26 % nižší riziko vzniku cévní mozkové příhody, oproti těm, co nejedli vejce vůbec.

Dobrý nebo špatný cholesterol?

Tento výzkum, tak potvrzuje i tvrzení o cholesterolu a tucích obecně. Tudíž, to že konzumace jídla s vysokým obsahem cholesterolu, toho ‘‘ špatného‘‘ cholesterolu nemusí znamenat, že se zvýší jeho nezdravá hodnota i v našem těle.  Navíc vejce pomáhají zvyšovat hladinu toho ‘‘ dobrého‘‘ cholesterolu. Vaječné bílkoviny také napomáhají regulaci krevní cukru a tím i snižovat riziko obezity. Jediné co tato studie neukazuje je přímá příčina a následek. Jestli lepší zdravotní stav ovlivňují jen vejce nebo i jiné faktory.

Jsou vejce vhodná i pro děti?

Podle vědců jsou vejce vhodná určitě i pro děti. Obsahují spoustu vitamínů i stopových prvků, důležitých pro tvorbu buněk, červených krvinek, pro kosterní svalstvo i růst obecně. Žloutek má navíc úžasný vliv na paměť, imunitu a nervovou soustavu.  Takže v přiměřeném množství vejce neškodí, ale naopak nám pomáhají.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

1 komentář

  1. Jana Odpovědět

    Lékař mi zjistil zvýšený cholesterol, dietou i léky jsem ho snížila. Dostala jsem letáček, kterým potravinám se mám vyhnout. Mezi nimi byl i vaječný žloutek. Po konzultaci jsme dospěli k názoru, že vlastně můžu jíst vše, ale nepřehánět, není vhodné ani drastické dodržování všeho. Já jsem například zhubla tolik, že se mě známí ptali, jestli nejsem nemocná….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *