Šafrán

Zázračné účinky šafránu

Název Šafrán pochází z arabštiny a znamená – být žlutý.  Rudá barva květů šafránů se totiž po rozpuštění ve vodě změní na žlutou bravu.  Žlutá barva je symbolem slunce a také navracení energie do života a možná právě proto šafrán tolik pomáhá našemu tělu i duši.

Od bolesti hlavy až po psychické poruchy

Specifická vůně i chuť dělají z šafránu koření, které dokáže pomoci zmírnit bolest hlavy, zklidnit žaludek nebo tlumit astmatický záchvat. Mimo jiné může šafrán příznivě působit při problémech se zrakem. Šafrán také používala jako antidepresivum už tradiční perská medicína před několika tisíci lety. V Evropě se pěstoval až na přelomu letopočtu, ale nejvíce se rozšířil během křižáckých válek ve 12. století.  Dnes je dobře známo, že pomáhá hlavně u lehčích a středně těžkých depresí.  A to díky safranalu, který zvedá hladinu serotoninu, tedy hormonu štěstí.  Nemám navíc ani žádné vedlejší účinky. Efektivní je šafrán i v případě úzkostí. Za to může sloučenina Crocin. Využít se dá šafrán i naopak jako sedativum při nespavosti. Někteří dokonce uvádí příznivé účinky při obsedantně- kompulzivní poruše.

A co hubnutí?

Pokud má šafrán tolik příznívých účinků pro naše zdraví, mohl by napomoct i při hubnutí? Určitě ano!  Jestliže se snažíte marně zhubnout, může být šafrán pro vás účinnou zbraní.  Zvláště pokud vaše úsilí zhubnout komplikuje psychika, konkrétně tendence k přejídání. Příčinou totiž může být nízká hladina serotoninu a tu dokáže šafrán zvyšovat. Při konzumaci šafránu pak dojde k navození pocitu sytosti a tím pádem k omezení chuti k jídlu.

Léčebná dávka

Na jeden kilogram koření je třeba až 200 tisíc květů šafránu. Z každého květu je ale potřeba ručně odštípnout čnělky, které má každý květ tři. Jedná se o náročnou práci, a proto je šafrán tím nejdražším kořením na světě.  Jako léčebná dávka vám postačí 30-50 mg a to 1-2 x denně. Denní příjem by však neměl překročit 1 gram, abyste se nepředávkovali.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *