Naučte se používat kalorické tabulky a skutečně zhubněte

Kalorie

Redukce tělesné hmotnosti je poměrně náročným procesem, o čemž se přesvědčila spousta lidí. Nedařilo se jim nejspíše nejen kvůli nedostatku tělesné aktivity, ale především protože neměli stanovený vyvážený jídelníček. U něj je nezbytné znát kalorické tabulky. Pokud o tomto pojmu slyšíte poprvé anebo je znáte pouze okrajově, jste na správném místě. V následujících řádcích se právě na ně zaměříme podrobněji, přidáme kalorické hodnoty některých potravin a doporučíme zdravý jídelníček.

Kalorické tabulky se představují

Co jsou tedy kalorické tabulky? Jedná se o přehled a rozdělení kategorií těch nejznámějších potravin. Jestliže se do nich podíváte, ihned zjistíte nutriční hodnotu konkrétní potraviny. Tabulky slouží zejména k tomu, abyste měli efektivní přehled o svém každodenním příjmu energie. Při redukci tělesné hmotnosti jsou kalorické hodnoty nesmírně důležité. Mimo jiné musíte vědět také to, kolik obsahuje jídlo bílkovin, sacharidů, vitamínů a samozřejmě tuků.

Jaké jsou hodnoty kcal a doporučený denní příjem?

Každá z potravin obsahuje určité množství energie. Ta je udávána v kaloriích, případně v joulech. Obecně platí rovnice 1 kcal = 4,2 kJ. Nutné je, aby celková energie, již člověk vynaloží na určité fyzické aktivity, odpovídala energii přijaté z potravin. Uvádí se, že muži by měli mít energetický příjem mezi  2000 – 2400 kcal a ženy v rozmezí 1900 – 2200 kcal. Důležitými faktory jsou ale i věk, zdravotní stav a tělesný vzrůst. Stoprocentně také berte v potaz orientační výpočet BMI.

Několik příkladů kalorických hodnot vybraných potravin

Určitě není od věci znát alespoň orientačně některé hodnoty základních potravin. Pár jich pro zajímavost uvádíme, hodnoty odpovídají hmotnosti 100 g:

–          rohlíky – 308 kcal,

–          máslo – 734 kcal,

–          čokoláda – 540 kcal,

–          jablka – 52 kcal.

 Chcete-li znát kompletně hodnoty všech potravin, případně najít zajímavé jídelníčky anebo využít kalorické tabulky, podívejte se na PestryJidelnicek.cz.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.