Proč má kojenec narušený spánek? Může to být tím, co jíte

Kojenec

Pokud kojíte své dítě, váš jídelníček ovlivňuje jeho pohodu, vývoj a odpočinek. Zkrátka a dobře se nedoporučuje jíst horké, dráždivé a nadýmavé potraviny, které ovlivňují trávení dítěte. Pokud tedy vaše dítě špatně spí, může být na vině váš jídelníček.

Doba spánku novorozenců a kojenců se měsíc od měsíce zkracuje. V prvním měsíci života odpočívají děti až 16-20 hodin denně, v druhém měsíci života odpočívají až 15-18 hodin denně, ve čtvrtém se tato doba zkracuje na 12-14 hodin. Z toho asi 10 hodin v noci, zbytek přes den.

14 hodin odpočinku je nemyslitelné?

Pokud je pro vás nepravděpodobné očekávat, že vaše dítě bude odpočívat tak dlouho, může být na vině kolika. Jejich příčinou může být řada komponentů, a to nikoli vaší vinou. Přesto existuje řada pokrmů, které při kojení působí jako dráždivé, aniž byste o tom věděli. Které to jsou?

Dejte sbohem některým potravinám

Některé dámy mají to štěstí, že mohou jíst úplně cokoli a ony i kojené dítě nebudou mít žádné problémy. V případě, že mezi ně nepatříte a vaše miminko trpí prdíky nebo kolikami, má problémy spojené se žaludkem nebo se objevují vyrážky, měli byste se podívat na změny ve stravování. Dětský žaludek nejvíce obtěžují pokrmy z droždí a kypřícího prášku, tedy pečivo, koláče a podobně.

Spaní kojence
Zdroj: Pixabay

Dále některé druhy zeleniny (cibule, pórek, česnek, zelenina, paprika, zelí, kedlubny, květák a další). Některé děti také špatně snášejí houby, hroznové víno, hrušky, ostré chutě, sycené nápoje a v některých případech i vejce nebo ořechy. Mohou neefektivně zpracovávat mléčné výrobky a rozvíjí se u nich intolerance na laktózu nebo hovězí bílkoviny. Jakmile uvidíte známky toho, že vaše dítě tráví neefektivně, bylo by vhodné vyřadit i tyto produkty.

Co čokoláda při kojení?

Do seznamu toho, co nejíst při kojení, několik odborníků zařadilo čokoládu. Obsahuje teobromin a kofein, které mají povzbuzující účinky a pravidelně způsobují zácpu. Je ale rozhodující množství — v případě, že sníte tabulku vysokoprocentní čokolády, může to ovlivnit vaše dítě po kojení. Ale po jednom nebo dvou kostičkách je pravděpodobnost antagonistického vlivu na kojence malá.

Máte problémy s kojením?

Věděli jste, že existují potraviny, byliny a předměty, které vám mohou pomoci kojit lépe, a navíc jsou prospěšné pro vyvíjející se dítě? Z bylinek je předepsána pískavice (řecké semeno) a benediktin. Bylinky jsou nejčastěji dostupné jako volně prodejný čaj nebo jako tinktura. Samozřejmě, že v lékárně a drogerii seženete spoustu kvalitních přípravků pro lepší zdraví vás obou.

Zdroje info: prozeny.cz, pestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay