Menstruace během těhotenství: nejedná se o ojedinělý jev

Těhotná

Zatímco u naprosté většiny žen je chybějící menstruace jedním z prvních příznaků těhotenství, u některých to platit nemusí. Určitě už jste také slyšeli o ženách, pro které byl porod naprostým překvapením: ani netušily, že jsou těhotné! Menstruace se může vyskytovat během těhotenství, i když se nejedná úplně o menstruaci (nazývat bychom to měli spíše krvácením). Není to příliš časté, ale na druhou stranu tento „jev“ postihuje poměrně dost žen na to, abychom mluvili o něčem neobvyklém.

Menstruace během těhotenství

První „menstruace“ postihuje poměrně dost žen. V tomto případě se nejedná o menstruaci, ale o krvácení děložní sliznice, které je způsobeno uhnizďováním oplodněného vajíčka. Protože se vyskytuje přibližně ve stejnou dobu, jako menstruace, jen je o něco slabší, je toto krvácení mylně považováno za menstruaci. Krvácení se vyskytuje poměrně často zejména v prvním trimestru těhotenství a nemusí nutně znamenat problém.

Těhotenství

Foto: Pixabay

Krvácení v těhotenství

Každému krvácení nebo špinění je třeba věnovat pozornost, protože se může jednat o známku mimoděložního těhotenství nebo samovolného potratu či dokonce nějakého onemocnění. Konzultujte proto krvácení nebo špinění se svým gynekologem. Také krvácení mimo menstruační cyklus je důvodem návštěvy lékaře. Ne každé krvácení je totiž menstruací. Je třeba pochopit rozdíl mezi těmito dvěma.

Menstruace v těhotenství není

I když lidově jakékoli krvácení z pochvy obvykle nazýváme menstruací, není to menstruace v pravém slova smyslu. Menstruace vzniká na základě menstruačního cyklu. První den menstruačního cyklu je současně první den krvácení. Po ukončení krvácení se tělo začne připravovat na možné těhotenství, a to tak, že dozrává vajíčko. Asi v polovině menstruačního cyklu nastává ovulace, kdy zralé vajíčko opouští vaječníky. Nyní může nebo nemusí být oplodněno.

  • Oplodněné vajíčko se asi za 10 dní uhnízdí v děloze a začne produkovat těhotenský hormon (HCG). Proces uhnízdění může být někdy doprovázen slabým krvácením.
  • Neoplodněné vajíčko se spolu se sliznicí dělohy dostává z těla ven v podobě menstruačního krvácení. Toto krvácení je silnější a trvá obvykle 5 dní (jsou ale ženy, které menstruují 7 dní, stejně tak, jako ty, které mají menstruaci pouhé 2 dny).

Zdroje info:

https://www.belenka.cz/blog/menstruace-v-tehotenstvi/

https://kidshealth.org/en/teens/period-pregnancy.html

Foto: Pixabay