Mýtus o jedovatosti ohřívaných hub neplatí

Podzim je tradičně spojený s houbařskou sezónu. Košíky plné hub je navíc potřeba zpracovat. Právě ohledně zpracování a konzumace přitom existuje řada mýtů. Mezi ně patří i to, že ohřívané houby jsou jedovaté. Podívejte se, jak tento mýtus vzniknul a jestli je konzumace ohřívaného pokrmu s houbami bezpečná.

Jídlo s houbami se nesmí ohřívat

Poměrně dlouho koluje mýtus, který říká, že jídlo z hub se nesmí ohřívat, protože potom budou obsažené houby jedovaté. Ovšem toto tvrzení nemá žádný jasný základ. Pokud si tedy dáváte houbovou omáčku, polévku či cokoliv jiného ve studené podobě ze strachu z jedovatosti obsažených hub, už nemusíte. Důležité je dodržet sbírání jedlých druhů hub, jejich včasné zpracování a neuchovávání v neprodyšném igelitovém obalu. Zpracované jídlo následně uložte do lednice a druhý den ho můžete bez problémů ohřívat a v klidu konzumovat.

Jeden z největších mýtů o houbách

Mýtů o houbách existuje celá řada. Ten týkající se ohřívání pokrmů však patří mezi ty největší a ještě k tomu hojně rozšířené. Není totiž nijak dokázáno, že by se ohřevem houba jakkoliv změnila. Jídlo připravené z kvalitních a především jedlých hub tak bude bez problémů i po ohřátí druhý den. Platí to v zásadě pro všechna jídla připravená z hub. Nemusíte se tak bát ani ohřívané smaženice.

Foto: Pixabay

Houby se mohou i zamrazovat

V souvislosti s ohříváním a problematickým tepelným zpracováním existuje i jeden další mýtus týkající se hub. Ten uvádí, že je zakázané houby zamrazovat. Jenže ani s tím není žádný problém a při zamrazení se nevytvoří žádné nebezpečné látky. S houbami je tak víceméně možné zacházet jako s masem. Do mrazáku je můžete dát v syrovém stavu, ale povařené. Tím, že houby svaříte získáte velkou výhodu v podobě úspory místa, a navíc budete mít již předem připravený základ třeba na omáčku.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-falesne-myty-kolem-konzumace-hub-40206504 a https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/339266-nejvetsi-myty-o-houbach-ohrate-jsou-jedovate-proti-otrave-mleko

Náhledové foto: Pixabay