Vysoký cholesterol: domácí léčba s pomocí bylinné tinktury

Cholesterol

Když se řekne cholesterol, spousta lidí má pocit, že se jedná o něco špatného. Avšak určitou míru cholesterolu potřebujeme, má v lidském těle nezastupitelnou funkci. Pokud je ale cholesterolu moc, může způsobit takové problémy, jako je infarkt, mrtvice, arterioskleróza, ischemická choroba srdeční a celkově horší zdraví kardiovaskulárního systému. Zejména vysoká míra LDL („špatného“) cholesterolu způsobuje problémy. Počítat mezi ně můžeme také erektilní dysfunkce nebo potíže s plodností.

Dobrý a špatný cholesterol

Cholesterol je organická sloučenina z tuku, kterou si tělo vyrábí, ale také získává v potravě (zejména v živočišných zdrojích). Cholesterol potřebuje naše tělo k budování buněčných membrán. Upravuje trávení a usnadňuje vstřebávání vitamínu D. Existují dva druhy cholesterolu. LDL („špatný“) cholesterol se může hromadit v cévách ucpávat je nebo alespoň ztěžovat jejich průchodnost. HDL („dobrý“) cholesterol, který se stará o to, aby se LDL cholesterol dostal do jater, kde dochází k jeho metabolizaci.

Žloutky

Foto: Pixabay

Co je vysoký cholesterol

Hladina LDL i HDL cholesterolu musí být na určité úrovni, aby tělo fungovalo tak, jak má. LDL cholesterol by neměl překročit hranici 135 mg/dl, protože pak hovoříme o vysokém cholesterolu. Ideální hladina HDL cholesterolu je až 45 až 55 mg/dl. Důležitý je také poměr LDL a HDL cholesterolu. Pokud vydělíme LDL cholesterol HDL cholesterolem, mělo by vyjít číslo menší, než 5. Pokud vyjde vyšší číslo, je začít něco se sebou dělat – ideálně začít změnou stravovacích návyků a zařazením pohybu.

Tinktura z mahónie

Mahónie je keř, který u nás můžete běžně vidět. Dorůstá do výšky asi jednoho metru. Kvete drobnými žlutými květy. Typické jsou pro něj ale především tmavě zelené, lesklé a kožovité listy. Plody mahónie jsou bezpečné a můžete je jíst i tepelně zpracovávat. Využijeme je také na přípravu tinktury. Obsahují spoustu vitamínu C, kyselinu chlorogenovou a berberin, které snižuje hladinu cukru v krvi a množství tuků v krevním řečišti.

  • Natrhejte si asi půl sklenice plotů mahónie (sklenice o objemu 240 ml). Přidejte osm lžic medu a vysokoprocentní alkohol (slivovice, vodka). Dejte na tmavé místo asi na čtyři týdny – občas protřepejte. Po uplynutí čtyř týdnů tinkturu sceďte přes jemné plátýnko, a co nejvíce vymačkejte. Skladujte na tmavém a chladném místě. V případě potřeby můžete přisladit. Užíváme lžíci každý den.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-nalewki-na-wysoki-cholesterol-wykonanie-tych-mikstur-jest-ba,nId,6094689

https://mamamiod.com/have-high-cholesterol-no-problem-give-this-tincture-a-try/

Foto: Pixabay