Proč je vápník pro lidské tělo tak důležitý a z jakých zdrojů ho nejlépe přijímat

Mezi důležité minerály potřebné pro správné fungování lidského organismu patří například vápník. Jeho role v organismu přitom není jenom jedna. Jaké funkce má a v jakých zdrojích ho nejlépe doplníte? To se dozvíte v tomto článku.

Pro silné kosti a zuby

Snad každý ví, že vápník je důležitý pro zdraví kostí a zubů. Z tohoto pohledu je naprosto klíčová strava v dětství, kdy se kosti tvoří a ukládá se do nich vápník. V pozdějším věku se totiž ukládání vápníku značně snižuje a ke stáří to vede k tomu, že kosti pomalu řídnou. Aby se však mohl vápník řádné uložit do kostí či zubů a podpořit jejich pevnost, je k tomu nezbytný také vitamín D. Ten je přirozeně získáván hlavně ze slunečního záření a během zimních měsíců bývá doporučován jako doplněk stravy. Vhodné je také dbání na dostatečný příjem vápníku během těhotenství.

Zdravé srdce a snížení rizika rakoviny

Další klíčovou oblastí, kde se vápník projevuje, je zdraví srdce. Příjem kvalitního vápníku může totiž pomoci vyrovnávat hladinu špatného LDL cholesterolu. Svůj pozitivní vliv ukazuje také v případě snížení vysokého krevního tlaku, kde také mohou být pozorovány pozitivní tendence pro vývoj správným směrem. Dostatečný příjem vápníku podle některých výzkumů pomáhá také snížit riziko vzniku rakoviny. Konkrétně se jedná například o rakovinu tlustého střeva a prsu.

Foto: Pixabay

Zdroje vápníku a doporučená denní dávka

Výborným zdrojem vápníku jsou hlavně mléčné produkty. A to se týká i těch nízkotučných. Dále podstatnou porci tohoto minerálu najdete v listové zelenině, nebo například v sardinkách. Narazit můžete také na rostlinná mléka, která jsou obohacená vápníkem. Pro dospělé muže a děti je optimální množství zhruba 700 mg vápníku za den. U dětí je potřeba vyšší a to konkrétně kolem 1 000 mg vápníku. Nejvyšší potřebu potom mají kojící ženy, které by měly denně přijímat zhruba 1250 gramů vápníku.

Zdroj: https://www.healthy-magazine.co.uk/why-is-calcium-important/

Náhledové foto: Pixabay