Pomáhá pocení při cvičení pálit více tuku? Odpověď není tak jednoduchá

Cvičení

Podle čeho poznáte opravdu efektivní trénink? Je to podle toho, jak hodně jste zpocení, nebo se orientujete spíše podle bolesti svalů druhý den? Rovnice mezi pocením a počtem spálených kalorií při cvičení není přímá a roli zde má několik dalších proměnných. Jak to tedy je a proč se počítají i tréninky, kdy se skoro nezapotíte?

Množství potu není měřítkem spálených kalorií

Pocení neovlivňuje to, kolik kalorií organismus spálil během pohybové aktivity. Jde pouze o vylučování iontů z těla a také způsob, jak se ochladit, protože při pohybu vzniká jako odpadní produkt také teplo. Pro vyloučení potu je samozřejmě za potřebí malé množství energie, ale to výsledku nijak dramaticky ovlivňuje celkovou energetickou náročnost takového tréninku. Z toho důvodu je dobré sledovat spíše jiné ukazatele, s jejichž pomocí dokážete lépe určit, jestli bylo cvičení opravdu efektivní a přinese vám požadované výsledky.

Podle čeho poznáte, kolik energie využilo tělo na cvičení?

Množství potu není dobrým ukazatelem pro orientaci, jak náročný byl trénink na spotřebu energie. Jsou totiž dny, kdy se při energeticky náročném tréninku téměř nezapotíte. Jindy můžete mít naopak propocené oblečení i ve chvíli, kdy vlastně spálíte méně kalorií. Pro přesnější odhad, kolik kalorií tělo zhruba spotřebovalo na dané cvičení nebo pohybovou aktivitu, mohou pomoci chytré hodinky, fitness náramky nebo nejrůznější sporttestery. Na trhu jich najdete celé množství, takže záleží na tom, jaký model se vám bude zrovna hodit z pohledu nabízených funkcí.

Fitness hodinky

Foto: Pixabay

Jaké faktory ovlivňují pocení?

Pocení totiž neovlivňuje energetická náročnost cvičení, ale celá řada jiných parametrů. Velké rozdíly spočívají již ve fungování konkrétního organismu, kdy se někdo z genetického hlediska prostě potí více. Dále záleží na teplotě vzduchu, vzdušné vlhkosti a proudění okolního vzduchu. Při stejném tréninku se tak logicky více zapotíte během horkých letních dní i přesto, že počet spálených kalorií bude shodný s tréninkem ze zimních měsíců.

Zdroj: https://www.health.com/fitness/does-sweating-burn-calories

Náhledové foto: Pixabay