Od bolesti zad vám může pomoci i správný jídelníček

zada

Potýkáte se se zánětem v oblasti zad? Dost možná ano a ani o tom nevíte. A to i když vás pravidelně pobolívají záda a lékaři vás posílají od jednoho specialisty ke druhému. Bohužel ani správné cvičení a další aspekty zdravého životního stylu nemusí být všespásné, pokud si nedáte pozor na to, co jíte.

Tajemství úspěchu tkví v tzv. protizánětlivých potravinách. Právě ony dokáží patogenní změny ve vašem těle potlačit maximálně efektivním a přitom šetrným způsobem. A o jaké potraviny jde?

Protizánětlivé potraviny proti bolesti zad

Je nutné zdůraznit, že s bolestí zad se nejčastěji potýkají lidé se špatnými stravovacími návyky, kteří zároveň trpí cukrovkou, obezitou, osteoartritidou, ischiasem apod. Ovšem konzumace určitých potravin může v našem těle snížit výskyt již probíhajících zánětů.

Rybí tuk

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jde zejména o zelený čaj, olivový olej a většinu druhů ovoce a zeleniny. U zeleniny pak platí pravidlo, že čím více zelené na ní najdete, tím lepší je (perfektní je tak zejména kapusta, brokolice a špenát). Z ovoce má pak výjimečné protizánětlivé účinky všechno bobulovité ovoce, ananas a samozřejmě třešně.

TOP 5 protizánětlivých složek ve vašem jídelníčku

Vitamín D – ano, i nedostatek tohoto vitamínu může způsobit bolesti zad. Choďte na sluníčko, zařaďte do jídelníčku ryby, mléčné výrobky a kvalitní vejce.

Ryby – kromě vitamínu D obsahují i cenné omega-3 mastné kyseliny. Pomoci může i samotný rybí tuk.

Zázvor – působí silně protizánětlivě a u některých stavů může mít i podobné účinky jako běžně předepisované léky proti bolesti. A díky obsahu antioxidantů posiluje naši imunitu i kardiovaskulární systém.

Česnek – kromě protizánětlivého působení také snižuje krevní tlak a cholesterol. Obsahuje hodně minerálních látek a cenných enzymů a v neposlední řadě působí i jako přírodní antibiotikum.

Voda – neměla by nás překvapit. Je prokázáno, že i dehydratace (a to i velmi mírná) může přispět k rozvoji zánětů v našem těle. Dostatečný pitný režim vám tedy s bolestí zad může také velmi dobře pomoci.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čemu se v jídelníčku naopak vyhnout: tropickému ovoci (vyjma výše vyjmenovaného), tučným masům, plnotučným mléčným výrobkům, kávě, energetickým nápojům apod. Nebezpečný je zejména kofein. Pokud zároveň nemáte ve svém jídelníčku dostatek vápníku, můžete se časem potýkat i s úbytkem kostní tkáně, což může k bolesti zas opět významně přispívat .

Náš tip: Pozor si dejte na potraviny s velkým množstvím nasycených tuků nebo tzv. trans-tuků.

Díky správnému jídelníčku přispějete ke správnému vývoji a funkci šlach, kloubů a svalů. A právě zpevněný tělesný korzet je dalším významným faktorem, bojujícím proti bolesti zad. Pak už stačí jen špetka toho správného cvičení a máte vyhráno.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.