Nejznámější cviky na ramena

Cviky na ramena

Ramena jsou části těla s největší vytížeností. Svýma rukama děláme prakticky vše a ramenní kloub jimi pohybuje. Nejčastěji se vyskytujícím důvodem bolesti ramene bývá jeho přetěžování. Při sportu, námaze, ale i při běžných činnostech. Takovým přetěžováním může být způsobena řada komplikací. Akutní zánět kloubu, poranění svalů a šlach a bolesti. Jak se tomu všemu vyvarovat? Nutné je dodržovat zásady prevence i léčby problémů.

Prevence

Nejzákladnějším pravidlem je vyvarovat se zbytečného přetěžování kloubu. Například při sportu je vhodné poopravit naše špatně naučené pohybové zlozvyky, aby neničily naše tělo. To samé platí ale i pro práci či volný čas. Další výbornou radou jsou prerehabilitační cviky, které rameno zpevní, zvýší jeho flexibilitu, pohyblivost a odstraní drobnější problémy. Poslední zásadou je ochrana ramen. Spočívá v tom, že naše oblečení (ochranu těla) přizpůsobíme vnějším podmínkám. Budeme-li například v zimně nosit teplé oblečení odpovídající podmínkám, zamezíme prochladnutí.

Cviky na zamrzlé rameno

Mezi symptomy tohoto onemocnění patří silná bolest či to, že horní končetinu nemůžete zvednout. Každý pohyb může být pro postiženého těžký a řešení tohoto problému mnohdy bývá otázkou měsíců a let. Mohou nám od něj pomoci cviky a správný režim léčby.

Ke cvičení můžeme použít hůl. Vleže pomalu vzpažujeme a připažujeme. Hůl držíme v obou rukou. Další variantou může být to, že hůl držíme jen v jedné ruce a otáčíme s ní v zápěstí. Pro další cviky používáme mírně nafouklý míček. V předpažené ruce jej mačkáme dlaněmi; sedíme a pod opírající ruce dáme míčky, které tiskneme nebo jej držíme a rukama děláme oblouky

Na zamrzlé rameno také pomáhají desetiminutové ledové obklady, mentolové masti nebo gely, magnetoterapie či elektroléčba. V krajních případech se neduh řeší operací.

Cviky na vykloubené rameno

Vykloubení ramene je poměrně bolestivé. Jaké cviky po tomto poranění zvolit? Jednou z možností jsou tlakové masáže. Můžeme pro ně použít molitanový míček, kterým postupně kroužíme na oblastech ramena a paže. Vhodné je takto masírovat rameno dvakrát denně. Další vhodný cvik spočívá v sezení na židli a tlačení ramen dozadu asi 10 sekund. Potom ramena uvolníme. Takto konáme třikrát denně.  Protože dochází k oslabování svalů, musíme provádět i cviky na posilování ramencviky na posilování ramenUpažíme (asi 60°) a 10 sekund vydržíme. Takto cvičíme třikrát denně.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.