Spánek

Nedostatek spánku – co způsobuje?

Občas někdy nemůžeme usnout nebo vynecháme pár hodin spánku. Můžeme pracovat doma nebo mít jiné povinnosti. Pokud však odsouváte spánek až na druhou kolej s argumenty typu – vždyť pak to dospím, měli byste být na pozoru! Pokud totiž takto činíte pravidelně, může to být pro váš organismus devastující. Pojďte se podívat na problému, díky kterým neusnete – nebo spíše právě naopak, raději ano.

Falešné vzpomínky

Ano čtete dobře. Pokud se dlouhodobě vystavujete nedostatku spánku, mohou se u vás tvořit takzvané falešné vzpomínky. Odpočatý organismus a zejména mozek totiž dostatečně zpracovává příchozí stimuly. To nemusí platit u jedinců, kteří se nevyspali. V mozku vzniká chaos. To co prožíváte ve spánkové deprivaci, není mozkem interpretováno správně. Pletou se informace, čísla jména. Dokonce někdy celé konstrukce prožitých situací. Pokud je odpírání spánku tedy vysvětlována nutností pracovat, není to dobrý důvod. Efektivnější pro vaši práci bude pořádně se vyspat.

Každá žena bude krásnou

Na amerických universitách probíhal experiment. V něm měli muži hodnotit předkládané fotografie žen. Ty byly vybrány tak, že se fotografie skládaly z neatraktivních žen. Vědci dokázali, že neatraktivní ženy jsou při nedostatku spánku hodnoceny výrazně lépe. Další odborníci dodávají, že při nedostatku spánku přichází značně zvýšená míra touhy po příležitostném sexu právě i s neatraktivními ženami. Lidský úsudek je tedy hodně neobjektivní, co se týká stavu po nevyspání.

Nezvládání emocí

A posledním jevem, který vás může potkat je nezvládání emocí. V případech, kdy jste nevyspalý, vás může rozčílit sebemenší prkotina. To může například znepříjemnit klima a atmosféru v práci. Jde tedy o další argument, proč do práce chodit řádně vyspalý. Při nevyspalém stavu býváme pernamentně podráždění, nedokážeme se soustředit, věnujeme se v zaměstnání osobním věcem a tak dále. Mnohdy také naše chování vybuchne do otevřeného konfliktu s kolegy, rodinou,…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *