Může být příliš mnoho železa ve stravě škodlivé? Všeho moc škodí

Muž

Železo je velmi důležitý prvek, který ve stopovém množství potřebuje i lidské tělo. Obvykle řešíme jeho nedostatek. Avšak všeho moc škodí, a tak i nadbytek železa se může projevit nepříznivě. Nadbytečné množství železa je málo obvyklé, může být výsledkem poruchy metabolismu železa nebo jiných onemocnění. Příčinami nadbytku železa může být zneužívání alkoholu, chronická myeloidní leukémie nebo myelodysplastický syndrom.

Sideroblastická anémie – příliš mnoho železa

Anémie je pojem, který máme spojený s nedostatečným množstvím železa v organismu. Avšak u sideroblastické anémie se jedná o stav, kdy je železa dostatek (nebo nadbytek), ale nelze jej využít. Příznaky tohoto onemocnění jsou podobné, jako u nedostatku železa. Sideroblastická anémie je vzácné onemocnění. Existují formy vrozené a získané.

Bolest hlavy

Foto: Pixabay

Příčiny vzniku sideroblastické anémie

Příčinou vzniku onemocnění může být genetický defekt. Mnohem častější je ale sideroblastická anémie získaná. A to v důsledku užívání některých léků, otravy olovem nebo zinkem, nadměrného užívání alkoholu nebo kvůli některým onemocněním, jako je například chronická myeloidní leukémie. Toto onemocnění se častěji objevuje ve vyšším věku a u mužů.

Příznaky nadbytku železa

Nadbytečné množství železa se paradoxně projevuje obdobně, jako jeho nedostatek. To znamená závratě a bolesti hlavy, slabost, problémy s koncentrací. Můžeme pozorovat bledou kůži a sliznice. Pacient pociťuje chlad, má zrychlený tep i dýchání. Nadměrné množství železa v játrech má za následek cukrovku, srdeční arytmii a neurologické poruchy. Ke správné identifikaci je třeba provést laboratorní testy.

Příliš mnoho železa – léčba

Léčba je závislá na tom, o jakou formu železa se jedná. U vrozené formy nemoci se podává vitamín B6 jako doplněk stravy. Získaná sideroblastická anémie se léčí transfuzí koncentrátu červených krvinek a sloučenin, které chelatují přebytečné železo v krvi. Při léčbě sideroblastické anémie je také velmi důležité správné vedení pacienta a především dodržování zdravého životního stylu. Pacient by se měl vyhnout produktům obsahujícím zinek, to znamená játra, korýši, ořechy, tvrdé sýry. Taktéž je na místě vyhýbat se alkoholu.

Zdroje info:

https://wylecz.to/choroby-krwi/niedokrwistosc-syderoblastyczna-nadmiar-zelaza-we-krwi-przyczyny-objawy-leczenie/

https://www.wikiskripta.eu/w/Poruchy_metabolismu_%C5%BEeleza

https://academic.oup.com/advances/article/3/4/532/4644549

Foto: Pixabay