Kratom: Co je to? Jaké jsou jeho účinky a druhy?

Kratom

Mitragyna speciosa je strom rostoucí především v jihovýchodní Asii a běžně se mu říká kratom. V posledních několika letech si získává oblibu i na západě, přičemž jeho listy mají nepopíratelné účinky na organismus.

Co je to kratom?

Kratom je stálezelený strom ze stejné čeledi jako kávovník a pěstuje se hlavně v Indonésii, Malajsii a Thajsku. Kratom má celou řadu dalších názvů a hlavně druhů. Například v Malajsii se mu říká biak-biak.

V jihovýchodní Asii se kratom používá minimálně 150 let. V minulosti dělníci žvýkali listy pro jejich povzbuzující účinek a někteří lidé si z kratomových listů zase vařili čaj na uvolnění a ulevení od bolesti. Kratom používají obyvatelé jihovýchodní Asie také k potlačení svalových křečí, léčbě průjmu a uvolnění svalového napětí.

Jaké jsou účinky kratomu?

V posledních letech je o kratom nemalý zájem, protože potlačuje chronické bolesti a snižuje riziko závislosti na opioidech na předpis. Podle vědeckých studií, i když jich je prozatím poměrně málo, se účinné látky v kratomu nazývají alkaloidy, které interagují s opioidními receptory v mozku. Kratom tedy potenciálně dokáže:

  • ulevit od bolesti,
  • zmírnit úzkosti,
  • pomáhat při léčbě závislosti,
  • zlepšit náladu,
  • zajistit relaxaci i euforii.

KratomFoto: cbdcko.cz

3 nejoblíbenější druhy kratomu

Červený kratom

Červený kratom znamená, že listy mají červeně zbarvený stonek a žilky. Červený kratom je zdaleka nejprodávanější a nejrozšířenější kmen na trhu. Podle některých studií látky, díky nimž je kratom zbarvený dočervena, zajišťují i to, že je rostlina méně náchylná na vnější faktory.

Červený kratom je ideální volbou pro začátečníky, protože vyvolává příjemné uklidňující účinky, navozuje klid a pocit pohody i optimismu. V neposlední řadě se doporučuje i jedincům, které trápí nespavost. Po fyzické stránce je červený druh známý tím, že uvolňuje tělo a zmírňuje bolest, taktéž uvolňuje svaly.

Nejsilnější výtažky z červeného kratomu se používají k prevenci abstinenčních příznaků u osob závislých na opiátech.

Bílý kratom

Bílý kratom je známý jako stimulant a prostředek zlepšující pozitivní náladu. Účinek každého kmene samozřejmě závisí na mnoha faktorech, jako jsou kvalita produktu, životní styl a úroveň tolerance uživatele. Bílý kratom je nejvíce stimulující a navozuje euforii. Používá se i namísto kávy pro zlepšení soustředění.

Mnozí začali užívat bílý kratom pro zvýšení koncentrace, motivace a výdrže během dlouhých pracovních dnů. Pokud se tedy občas cítíte velmi vyčerpaní, bílý kratom je pro vás optimální, ale neužívejte ho navečer, jinak byste mohli mít neklidný spánek.

Zelený kratom

Zelený kratom je něco mezi červeným a bílým kmenem. Jedná se o mírný energetický booster, který dokáže člověka rozzářit. Zelený kratom zvyšuje bdělost i soustředění, ale taktéž vám navodí euforii, ovšem ne tak rychle a tak silnou jako bílý kratom.

Obecně je tento kratom užitečný při potlačení bolesti a jiných potíží, a to právě proto, že nedochází k ospalosti, kterou často způsobují jiné analgetické doplňky.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.