měděné nádobí

Měděné nádobí – pomoc pro zdraví i nebezpečný trend

Přebytek i nedostatek mědi v našem organismu může výrazně poškodit zdraví. Je tedy z tohoto úhlu pohledu používání měděných hrnců dobrým nápadem? Co nám může dát a o co nás naopak připravit?

Měď se v lidském těle vždy vyskytuje jako stopový prvek. Dokáže však ovlivnit mnoho důležitých procesů. Příznivý vliv má zejména na naši centrální nervovou soustavu, podporuje metabolismus kyslíku, a také přispívá k normální barvě kůže a vlasů.

Nedostatek mědi a jak se projevuje

Pokud nám tento základní prvek chybí, velmi rychle se to na našem zdraví negativně projeví. Objevit se tak u vás může:

  • anémie
  • bledost kůže a vlasů
  • snížená schopnost koncentrace
  • časté otoky
  • někdy dokonce i poškození srdce a tepen

Naopak s nadbytkem mědi se setkáváme spíše výjimečně. Prozradí se zejména nevolností, zvracením a bolestmi břicha. A jak získáváme měď? Zejména z přírodních zdrojů, jako jsou játra, ořechy, luštěniny, listová zelenina nebo celozrnné potraviny. Ale co měděné nádoby? Mohou nám pomoci vyvážit náš jídelníček, nebo jde o předražené pomůcky pro přípravu jídla?

medené nádobí

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Měděné nádobí vám měď nedoplní, pozitivní účinky však mít může

Aby bylo jasno – měď v nádobách našemu zdraví rozhodně neškodí. Naopak, dokáže nás při správném použití chránit před mnoha nebezpečnými patogeny. Stačí nechat odstát vodu v měděné misce nebo hrnci minimálně čtyři hodiny. Během této doby z ní přítomné měděné ionty odstraní všechny zárodky hub, plísní i bakterie a samozřejmě také částečně vstoupí do vody. To však nijak nevadí, náš organismus je okamžitě odstraní. Koneckonců, i některé nemocnice používají měděné nádoby kvůli jejich antiseptickým vlastnostem.

A co z toho tedy vyplývá? Pořizovat si měděné nádobí jen proto, abychom mohli tak trochu „šidit“ náš vyvážený jídelníček, se určitě neoplatí. Může vám však posloužit při filtraci pitné vody, kterou částečně vylepší. Ale pozor. Vždy hledejte kvalitní měděné nádobí. Ne takové, u něhož výrobci použili tenkou vrstvu mědi jen k dekoraci povrchu. Takové kusy žádné pozitivní vlastnosti mít nebudou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *