Má cenu se sprchovat studenou vodou? Její účinky na organismus vás možná překvapí

Máte raději sprchování teplou, nebo vlažnou vodou? Nebo dokonce preferujete lít na sebe vodu úplně studenou? Pokud patříte k milovníkům otužování, dobře děláte. Pojďme se podívat na to, jaké účinky na lidský organismus sprchování studenou vodou vlastně má.

Teplá versus studená voda

Když vstoupíte do sprchového koutu, kterým směrem otočíte pákovou baterii? Na červenou? Aby vám ze sprchové hlavice tekla co nejteplejší voda? Je to velmi příjemné nechat tělo masírovat horkým proudem vody, že. Dělá to tak převážná část lidí, a to i určitě proto, že teplá voda má jednoznačně sedativní až relaxační účinky. Bude se vám po takové sprše lépe spát. Sprchování teplou vodou je ideální v zimních měsících, kdy vaše tělo prohřeje. Kdo by také stál o to drkotat zuby ve vodě chladné. Jenže už naši předkové věděli, jak zdravá je koupel ve studené vodě. Ne nadarmo existují Priessnitzovy léčebné lázně ve městě Jeseníku, kde se studenou vodou léčí mnohé neduhy.

Studená koupel. Foto: Pixabay

Vyzkoušejte studenou sprchu

Jestliže ale dáte přednost sprchování studenou vodou, získáte díky tomu řadu benefitů. Ten hlavní spočívá v lepší funkci imunitního systému. Současně přispívá ke snižování stresu, a má tak pozitivní vliv na psychiku. Chce to ale začít po malých krůčcích. Je totiž jasné, že hned pod proudem studené vody nevydržíte příliš dlouho. Ale když to budete praktikovat každý den, na proceduru si zvyknete, a nakonec se na ni budete i těšit. A to jen proto, že vám bude přinášet radost a nabuzení pozitivní energií.

Díky sprchování ve studené vodě se zlepší i metabolismus

Kromě toho takové sprchování podporuje i pozornost a zlepšuje koncentraci, ovlivňuje oběhový systém, zmenšuje svalovou bolest a tělo lépe regeneruje. Studená voda chrání pokožku před vysoušením, zmírňuje svědění a podporuje metabolismus. Je tedy ideální pro toho, kdo chce zhubnout – k tomu je ale nutné také zmenšit porce jídla a hýbat se. Jen samotná studená sprcha vám ke snížení hmotnosti nepomůže.

Zdroj info: damskydenik.cz

Sprcha. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.