Za pocit hladu může bloudivý nerv. Bez jídla člověk vydrží až 60 dní

Někdo má hlad neustále a jeho nejoblíbenější místo je před otevřenou ledničkou. Další se musí do jídla nutit, a když se nadechne, má pocit, že přibral pět kilogramů. Víte, jak dlouho člověk vydrží o hladu a co ho vlastně způsobuje?

Za všechno může bloudivý nerv

Lidský organismus je složitý a medici by o tom mohli vyprávět celé příběhy, když se učí na zkoušku z anatomie, kdy musejí umět pojmenovat všechny nervy, svaly, žíly, cévy atd. Mezi jinými se učí také o nervus vagus, kterému se hezky česky říká bloudivý nerv. Právě on má na svědomí to, když vám začne z hladu kručet v břiše. Tento nerv, jenž spojuje krční, hrudní a břišní dutinu, kontroluje, jak moc plný, nebo naopak prázdný je váš žaludek a do hypotalamu v mozku posílá zprávu o obsahu glukózy v krvi. Jakmile její hladina klesne pod určitou mez, je to signálem, že máte hlad. Stane-li se to v obchodě, nakoupíte hned o několik věcí více. Jste-li právě doma, připravíte si něco na jídlo, pokud máte z čeho.

Foto: Pixabay

Lidské tělo vydrží hodně

Když budete mít dostatečný přísun tekutin, tak bez jídla můžete vydržet až 60 dnů. To je dobrá zpráva pro případ, že byste ztroskotali na pustém ostrově. Vše se odvíjí od toho, jakou máte zásobu tuku v těle, jaká je vaše fyzická kondice a typ metabolismu. Když organismus zpracuje poslední stravu, co dostal, pustí se játra do tělesného tuku. Nebezpečné a život ohrožující začíná být hladovění ve chvíli, kdy se začnou postupně trávit také svaly a vnitřní orgány. To je bezesporu důležitá zpráva pro lidi, kteří trpí poruchou příjmu potravy. Tento proces totiž může probíhat i u nich.

Vědecké studie dokazují, že nelze přežít stav, kdy hmotnost hladovějícího člověka klesne o 40 %. Takový člověk postupně z nervozity přechází do letargie a po tělesné stránce ztrácí na síle. Dochází k oslabení imunitního systému. Součástí hladovění v závěrečné fázi jsou i halucinace a křeče svalů. Nakonec dochází k selhání vnitřních orgánů a ke smrti.

Zdroj info: wikipedie.cz, wikiskripta.eu

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.