Alkoholismus: jaké jsou negativní důsledky nadměrného pití alkoholu

Alkoholismus

Co se týká pití alkoholu, jsme my Češi až příliš benevolentní. Můžete říct o svém sousedovi, který se o víkendu vrací pravidelně opilý, ale přes týden je to pracant, že má potíže s alkoholem? Je to už závislost? Žít s alkoholikem samozřejmě není lehké – ať už to je ve stejné domácnosti nebo bytovém domě. Asi nechcete, aby se vaše děti pravidelně střetávaly s alkoholikem. Jak ale poznat, kdy už je pití přes míru? Jaké jsou známky alkoholismu?

Co je alkoholismus?

Závislost je stav, kdy už daná osobnost není schopná o sobě svobodně rozhodovat. Její základní prioritou je alkohol, a tak vyhledává společnost, ve které je jí umožněno konzumovat alkohol. Tento způsob života se dříve či později musí projevit ve vztazích v domácnosti i na pracovišti – samozřejmě v negativním smyslu.

Alkohol

Foto: Pixabay

Já jsem tady pánem

Alkoholik ví, že svou situaci nezvládá, i tak se ale snaží dokázat sám sobě i svému okolí, že je to on, kdo rozhoduje. Projevuje se to například tak, že pije alkohol, přičemž přesvědčuje sebe i ostatní, že si dává alkohol, protože chce a ne proto, že musí. Nikdo mu přece nebude nic diktovat! Zato on sám manipulátorem vůči ostatním lidem je: snaží se, aby půjčili peníze, nalili alkohol nebo poskytnuli alibi. To, co dělal předchozího dne, si ale bohužel nepamatuje.

Důsledky alkoholismu

Důsledky jsou opravdu hrozné, odráží se na duševním i fyzickém zdraví alkoholiků. O tom, jak to působí na mladistvé a děti, snad ani mluvit nemusíme (nerespektování autorit, výchovné problémy, překračování zákona, ztráta důvěry k rodiči-alkoholikovi). V některých případech se alkoholik raději pokusí o sebevraždu, než aby si prošel odvykáním. Typický je rozpad rodinného života, narušení kontraktů v sousedství i ztráta zaměstnání.

Zdravotní problémy

Spousta alkoholiků trpí velmi vážnými nemocemi, které jim jejich milovaný alkohol způsobil. Může jít o cirhózu jater, žaludeční vředy nebo duodenální vředy. Může jít také o problémy s oběhovým systém, selhání srdce, dýchací problémy (zejména snížená odolnost vůči virovým infekcím).

Ekonomické důsledky

Ekonomické důsledky jsou tím vážnější, čím delší byla doba alkoholismu. Je to nejenom ztráta zaměstnání, ale například různé pokuty od policie za nedodržování veřejného pořádku, nehody způsobené v podnapilém stavu (zejména dopravní nehody) a další.

Zdroj: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/alkoholizm-leczenie-i-skutki-uzaleznienia,6178,n,192

Foto: Pixabay